Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Jmelí je jedovatý parazit. Na Vánoce ale nosí štěstí a lásku

Michaela Bartošová

Michaela Bartošová

23. 12. 2011

Oblíbenou tradicí každých Vánoc je líbaní pod jmelím. Kam jmelí zavěsit, aby přineslo štěstí, a jaké pověsti se k němu vztahují vám právě teď prozradíme.

FOTO: Přírodní jmelí

Jmelí je parazit, který dokáže i pomáhat, Zdroj: sxc.hu

Jmelí není jen vánoční dekorace. Tahle rostlina patří mezi parazity, ale je to i léčivá bylina. Obsahuje glykoproteiny, viscotoxiny, fenolové kyseliny a další látky. Snižuje krevní tlak, působí močopudně, tlumí některé bolesti hlavy a závratě. Působí rovněž na srdce. Ve farmaceutickém průmyslu se používá k výrobě léku s protinádorovou aktivitou.

Čtěte také o historii vánočních dárků

Líbaní žen a dívek pod jmelím k nám došlo asi nejspíše z Anglie. Líbání pod jmelím na Štedrý den má zajistit lásku nejméně do příštích Vánoc. Jeho zavěšení, ať už na lustr do místnosti, nebo nad dveře, přináší do domu štěstí, odvahu a lásku. Ovšem pozor! To jen v případě, že jde o jmelí darované, koupené fungovat nebude.

Keltové věřili, že jmelí zajišťovalo plodnost a ochranu před zlými duchy. V Norsku je tato rostlina zase symbolem usmíření.

Sny o této parazitující okrase mají různý význam. Pokud se vám zdá, že se pod ním líbáte, přínáší to lásku a brzkou svatbu v rodině. Zdá-li se vám o jmelí zeleném, znamená to štěstí, suché nosí naopak smůlu a neštěstí. Pokud se vám ve snu mihne jmelí zlaté, můžete se těšit na bohatství.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jmelí je jedovatý parazit. Na Vánoce ale nosí štěstí a lásku