Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seminář britského filmu začíná již v pátek! Letošním tématem je John Lennon

Petra Duhajská

Petra Duhajská

2. 12. 2010

Do zahájení patnáctého ročníku Semináře britského filmu už zbývá jen den. Neoficiální zahájení proběhne už dnes, 2. prosince, projekcí filmu Žlutá ponorka. Třídenní minifestival se uskuteční jako tradičně v Uherském Hradišti, letos se ovšem z důvodu rekonstrukce kina Hvězda přesouvá do prostor Reduty.

Johnu Lennonovi by letos bylo 70 let, Zdroj: youtube.com

Seminář britského filmu už má za sebou celkem bohatou historii, a i když nepatří k hlavním akcím českého filmového života, má své věrné fanoušky. Po loňském Filmu, punku a Británii 70. let, přichází i letos hudebně-filmovo-politické téma. 8. prosince uplyne třicet let ode dne, kdy byl zastřelen John Lennon, a tak bude letošní ročník semináře věnován právě jemu.

V rámci retrospektivy, nazvané Filmový John Lennon, budou promítnuty dokumentární a životopisné filmy, které se vztahují k jeho soukromému životu i působení v The Beatles. Britský seminář představí legendárního hudebníka – ale také literáta, výtvarníka, bojovníka za svobodu – prostřednictvím série několika filmů, přednášek a besed.

Motto:
„Najednou je vám třicet, a přitom toho ještě máte tolik udělat.“
John Lennon

Další sekce budou Nový britský film, Česká stopa, Divoká karta a Film a škola. V předpremiéře bude uvedena novinka Mikea Leigha Další rok, kterou do kin v příštím roce uvede distribuční společnost Aerofilms v rámci Projektu 100. Dalším očekávaným titulem je Nowhere Boy, zabývající se dospíváním Johna Lennona.

Netřeba upozorňovat na bohatý doprovodný program.V jeho rámci se uskuteční mimo jiné výstava fotografií, zachycujících proměnu Lennonovy zdi v Praze v průběhu času. Fotografie několika autorů: Karel Cudlin, Roman Laube, Petr Šrůta, Jiří Volek, Jana Kinzlerová, Vladimír Lacena postihují období od roku 1981 až do listopadu letošního roku (poslední fotografie výstavy vznikly před týdnem).

Omluvit se bohužel museli dva zajímaví hosté, oba ze zdravotních důvodů – hlavní hvězda semináře Bill Harry nemůže dorazit kvůli vážné nemoci v rodině a publicista Jiří Černý se omluvil kvůli nečekané operaci.

I tak ale jistě je na co se těšit. Seminář britského filmu proběhne ve dnech 3. až 5. prosince 2010 v Uherském Hradišti v Redutě a v kině Mír. Část jeho programu se následně přesune do ozvěn, které letos proběhnou v brněnském kině Art a v kině Panorama v Boskovicích. Kompletní program a další informace najdete na oficiálních stránkách pořadatele.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seminář britského filmu začíná již v pátek! Letošním tématem je John Lennon