Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Jitka válí

Redakce

Redakce

11. 5. 2010

Kladenská rodačka, sestra neméně známé umělkyně Květy Válové, Jitka, vystavuje svá díla v Galerii VŠUP na Náměstí Jana Palacha v Praze. Přijďte se podívat, jak může ve výtvarném umění vypadat hudba.

Zdroj: vsup.cz

Po výstavě Jana Solpery se Galerie VŠUP rozhodla upozornit na svoji další významnou absolventku, Jitku Válovou, a uspořádat částečně při příležitosti uplynutí šedesáti let od doby, kdy školu dokončila, výstavu s názvem Jitka válí – lité kresby.

Zde prezentovaná díla lze tematicky rozdělit zhruba do dvou bloků. Jedním z nich jsou kresby ze šedesátých let, které jsou výtvarnou stopou poslechu klasické hudby. Válová si vybírá z  takových skladatelů jako je např. Mozart nebo Bach a tvoří, mnohdy s velmi citlivým přístupem, záznamy percipovaných vjemů. Druhý blok pak představuje její aktuálnější lité kresby z let 2007-2010.

Jitka Válová se narodila roku 1922. Po válce působila se svou sestrou v ateliéru Emila Filly, obě se též staly členkami umělecké skupiny Trasa a představitelkami Nové figurace. Do povědomí výtvarné veřejnosti se v souvislosti s figurálním uměním zapsala zejména svými giacomettovskými postavami.

Galerie je otevřena kromě neděle každý den, a to od 10 do 18 hodin. Výstava potrvá až do 29. 5. a vstup na ni je zdarma.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jitka válí