Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Jiří Pehe vytvořil Klausův portrét, a to ve dvaceti obrazech

Redakce

Redakce

26. 11. 2010

FOTO: Václav Klaus!SPECIÁL! Nakladatelství Prostor v roce 2000 vydalo hned dvě knihy, které napsal Jiří Pehe. Ta, jež je nazvána prostě: Václav Klaus, by mohla pod stromečkem potěšit všechny, kteří se zajímají o politiku. Co tedy v knize najdete?

FOTO: Václav Klaus

Z přebalu knihy Klasu: Portrét politika ve dvaceti obrazech

Politolog a spisovatel Jiří Pehe podává ve své nové knize ucelený pohled na působení Václava Klause v české i zahraniční politice. Autor je znám jako dlouholetý Klausův kritik, avšak ve svém portrétu se pokouší popsat a zhodnotit nejen slabší, ale i silné stránky této politické osobnosti. Vyvaruje se při tom jak bulvárních postupů, jako jsou různá senzační odhalení a domněnky, tak i lacinému psychologizování.

Jiří Pehe (nar. 1955) emigroval v roce 1981 z Československa a usadil se v New Yorku, v letech 1988 až 1994 žil v Mnichově a do České republiky se vrátil v roce 1995. Studoval práva, filozofii a politologii na univerzitách v Praze a v New Yorku.

Pracoval jako nakladatelský i časopisecký redaktor, číšník, hotelový vrátný, analytik, poradce prezidenta, ředitel a univerzitní učitel, avšak české veřejnosti je znám především jako politický komentátor. V roce 2010 publikoval v témže nakladatelství soubor esejů pod názvem Demokracie bez demokratů.

Jako základní metodu svého postupu zvolil autor výklad po jednotlivých letech od převratu v roce 1989 až do současnosti. Umožňuje mu to plasticky zachytit různá témata, stránky a rysy Klausovy osobnosti, jakož i vývoj a proměny jeho názorů a naturelu. Zároveň kniha poskytuje souvislý přehled politicko-ekonomického a společenského vývoje v Česku za posledních dvacet let, neboť přirozeně Václav Klaus u všeho podstatného byl a dění ovlivňoval, ať už přímo jako představitel moci, anebo nepřímo svými názory, postoji a komentáři.

Kniha Jiřího Peheho je vůbec prvním pokusem – nepočítáme-li četné adorace a sebeadorace ani povrchní pamflety –, jak seriózně zmapovat a zároveň kriticky zhodnotit význam a místo této kontroverzní osobnosti v moderních českých dějinách.

Chcete vyhrát jednu ze tří knih o Václavu Klausovi? Pak odpovězte na soutěžní otázku!

Jaký byl podtitul knihy Demokracie bez demokratů?

a)      Črty o společnosti a politice
b)      Eseje o společnosti a politice
c)      Úvahy o společnosti a politice

Své odpovědi posílejte do 15. prosince na adresu soutez@topzine.cz, do předmětu napiště Pehe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jiří Pehe vytvořil Klausův portrét, a to ve dvaceti obrazech