Menu
TOPZINE.cz
Výstavy a vernisáže v Praze 2022

Jiří Matějů vede dialog beze slov

Redakce

Redakce

16. 11. 2011

Obr: Jiří Matějů, Kresba, 2005-2009, akvarel, pigmenty a kombinovaná technika, papír, 41 x 52 cmMezi umělci své generace působí Jiří Matějů tak trochu jako solitér. Je totiž jedním z mála, kteří se ve své tvorbě zaměřují na ryze abstraktní nezobrazivou malbu.

Obr: Jiří Matějů, Kresba, 2005-2009, akvarel, pigmenty a kombinovaná technika, papír, 41 x 52 cm

Vzájemný vztah jednotlivých geometrických objektů je jedním z hlavních témat umělcovy tvorby. Zdroj: Galerie hlavního města Prahy

Tvůrčí jazyk Jiřího Matějů rozhodně nepatří mezi ty jednoduší. Na první pohled jeho plátna nijak nevybočují z přísně vymezených hranic geometrické abstrakce.

Optická hra a barevné kontrasty s důrazem na vertikalitu či horizontálnost jednotlivých linií jsou hlavní nosné prvky jeho maleb.

Umění zde podle Matějů zprostředkovává dialog mezi divákem a umělcem, který je sám o sobě dostatečným klíčem vedoucím k pochopení díla samotného.

 Obr: Jiří Matějů, Něco na zemi, 2006, pigmenty a kombinovaná technika na plátně, 138 x 185 cm

Výtvarnou doménou Jiřího Matějů je geometrická abstrakce

Citát rakouského filosofa židovského původu Martina Bubera si přitom Jiří Matějů jako motto své výstavy nevybral náhodou.

Buberova slavná věta „Základní slovo Já-Ty ustavuje svět vztahu“, se stává ideou podpírající hlavní téma expozice, kterým je vztah umělce a diváka. Tento vztah se zde realizuje ve formě dialogu, který přitom probíhá na několika úrovních.

Na první úrovni se jedná o pomyslný vnitřní rozhovor umělce se sebou samým během tvůrčího procesu. Ten se však posléze dostává na plátno, kde je konfrontován s divákem.

Právě tento obrazový dialog s divákem nacházející se mimo hranice verbalizované skutečnosti představuje sám o sobě obsah této geometrické abstrakce.

Geometrie ve službách umění

Jak Matějů sám přiznává, do značné míry se v jeho tvorbě odráží i doba vysokoškolských studií na ČVUT. Rozhodující úlohu v jeho kompozicích sehrává matematika a geometrie.

Geometrické struktury a jejich vzájemný vztah, úloha přímky a linie, to vše tvoří základní a charakteristický výraz jeho malby. Vzájemné vertikální a horizontální propojení jednotlivých linek spolu se symetrií barevných ploch pak vedou k iluzi prostorovosti.

V představě prostoru rozkládajícího se jakoby uvnitř plátna se pak otevírá to, podle čeho autor důmyslně svou nejnovější výstavu nazval: Mezi mnou a tebou.

Obr:Výtvarnou doménou Jiřího Matějů je geometrická abstrakce

Názvy obrazů jsou často velmi nečekané

Expozice je realizována ve dvou patrech. V prvním patře mohou návštěvníci zhlédnout ústřední dílo výstavy, velký obraz Mezi mnou a tebou (Mezi nocí a dnem), doprovázený několika kresbami. Ve druhé části výstavy, která je umístěná v horním patře, jsou pak rozmístěna velkoformátová plátna.

To, co návštěvníky pravděpodobně překvapí, jsou názvy jednotlivých pláten, které svou obrazností ostře kontrastují s přísně racionální formou maleb. Najdete zde například obrazy pojmenované Den za dnem, Něco o zemi, Město, Zlatá střední cesta.

Výstavu Mezi mnou a tebou si zájemci o současné umění mohou prohlédnout ve druhém patře Staroměstské radnice, a to až do 1. ledna roku 2012.

Jiří Matějů: Mezi mnou a tebou/Between me and you

Kurátor: Petr Vaňous

Galerie hlavního města Prahy-Staroměstská radnice, II patro

Vstupné: 40/20 Kč

Kurátorská/Autorská prohlídka: 1.11 17:00 (Petr Vaňous), 13.12 17:00 (Petr Vaňous s účastí autora)

Lektorská prohlídka: 2.11, 16.11, 30.11, 14.12 v 16:30

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jiří Matějů vede dialog beze slov