Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Jiří David odhalil kontroverzní Klíčovou sochu

Redakce

Redakce

11. 3. 2010

Jiri_David_Muriel_Anton!Fotogalerie! V úterý 9. března byla po více jak půl roce tajností slavnostně odhalena Klíčová socha známého českého umělce Jiřího Davida. Skulptura, skládající se z desítek tisíc darovaných klíčů, byla předmětem veřejného hlasování ohledně svého finálního stanoviště. Široce prosazované dílo rozjímající nad uplynulými dvaceti lety od sametové revoluce nakonec stojí na náměstí Franze Kafky v Praze.

Foto: Radek Adámek

Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Alespoň v Čechách snad nikdy nebylo jiného uměleckého díla s podobně monstrózní propagací. Od chvíle, kdy Vodafone Jiřímu Davidovi tuto v podstatě zakázku zadal, ač David takovýto termín nerad slyší,  se na televizních obrazovkách i po internetu rozjela vzrušující kampaň. Zdánlivě mělo jít celkem jednoduše o získání klíčů k tvorbě plastiky a snad i o nějaké to přiblížení českého diváka k umění, nelze se však než zamyslet nad případným vedlejším úmyslem ze strany investora. Naneštěstí pro Davida, který je znám svou láskou ke kontroverzi přístupné širokým masám, se tak jeho socha stala diskutabilní spíše pro svůj původ nežli myšlenku.

Nutno podotknout, že je to věčná škoda. I přes častou prvoplánovou provokaci představuje Jiří David jednoho z předních českých umělců. Znáte ho. Neonové Srdce na Hradě, Záře nad Rudolfinem, digitálně rozplakaní politici, ale i hodnotné malby či fotografie, to všechno je Jiří David. Dlouho utajovaná myšlenka stojící za Klíčovou sochou je jednoduchá, všemi pochopitelná a přeci zajímavá.

Foto: Radek Adámek

Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

O co se tedy jedná? Dle Davidových zvyků obrovské dílo (7 metrů, 9 tun a 85 000 klíčů) ukazuje ve spirále se vinoucí nápis Revoluce. Symbolické jsou v tomto případě především použité fonty.

Například R, které za chvíli spadne, je z Rudého Práva, pod ním je E z toaletního papíru, V z vaty nebo O ze žvýkačky Pedro. A potom dole E, které je úplně rozdrcené, pochází z komunistické legitimace,“ objasnil David.

K výsledné ikonografii je taktéž důležité natočení a velikost jednotlivých písmen.

Písmena vytváří šroubovici čili metaforu DNA. Je to tedy taková permanentní revoluce. V okamžiku, kdy spadne R, zůstává slovo evoluce. To znamená připomínku situace, která by měla být i ve svobodných demokraciích neustále připomínána. Myslím, že také současnou politiku této země je nutné nadále nějakým způsobem měnit,“ vysvětlil David. Téměř jedním dechem však dodal, že skulptura není zamýšlena jako kritika současné společnosti či uplynulých let.

Foto: Radek Adámek

Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Dílo zcela jistě stojí za zhlédnutí, i kdyby jen proto, že se ve dnech budoucích pravděpodobně stane jedním z mediálně nejprobíranějších témat. Pokud nejste z Prahy a nevadí vám pár měsíců čekat, nezoufejte – socha možná přijede i za vámi. Jako správná mediální hvězda bude mít totiž Klíčová socha i své vlastní turné, velmi pravděpodobně pod záštitou svých oddaných investorů.

Nakonec nezbývá, než si ještě jednou povzdechnout nad komerční stránkou věci. Bylo až komické na tiskové konferenci sledovat, jak zatímco se David urputně snažil přesvědčit všechny přítomné novináře o volnosti a nekomerčnosti svého díla, generální ředitelka Vodafone naopak umně zaplétala zmínku o novém tarifu společnosti do téměř každé své odpovědi.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/klicova_socha/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jiří David odhalil kontroverzní Klíčovou sochu