Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Jiří Charvát oslavuje Jeho a ji

Jan Nohovec

Jan Nohovec

16. 4. 2010

Český rozhlas LeonardoToto pondělí odvysílá Český rozhlas Leonardo reprízu jednoho z již odvysílaných pořadů Nula-jednička. I přesto se můžete těšit na krátkou a díky tomu zajímavou povídku Jiřího Charváta.

logo Českého Rozhlasu Leonardo

logo Českého Rozhlasu Leonardo

Vzpomínáte si ještě na výbornou trojdílnou řadu antologií Trochu divné kusy, za níž stál Martin Šust, jedna z největších redaktorských hvězd naší fantastiky? V prostředním svazku byste nalezli text oblíbeného povídkáře Benjamina Rosenbauma s názvem Ten, jenž přijímá vše nové. Autor celou dobu popisoval velmi zajímavý příběh, na kterém bylo od počátku něco divného, aby se propracoval k třaskavé pointě, jež vás zanechala na chvíli stát s otevřenými ústy.

Podobně šel na věc český autor Jiří Charvát ve své povídce On a ona. Od začátku sleduje rychle se rozvíjející vztah dvou mladých jedinců. Nevnímá (na rozdíl od výše zmíněného Rosenbauma) okolní svět a věnuje se jen vzkvétající lásce. Její intenzita pomalu roste a roste a začíná čtenáře ubíjet svou nastupující monotónností, ovšem v tu chvíli přichází její autor a obrací celý svůj normální text ve vynalézavé sci-fi.

Aby byla povídka pěkně křupavá na poslech, chtěla by ještě tu a tam proškrtat některá souvětí a naopak přidat malé bizarnosti, které by jí přidaly i v průběhu vyprávění ten správný exotický nádech. I přesto ale tvoří výbornou kokosovou kuličku, která zlepší váš den.

Povídku On a ona od českého spisovatele Jiřího Charváta si můžete poslechnout na Českém rozhlasu Leonardo v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoliv stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i speciální archiv starších odvysílaných sci-fi povídek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jiří Charvát oslavuje Jeho a ji