Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jindřich IV. Navarrský na DVD: Je libo trochu protestantské krve?

Filmový portrét Jindřicha IV. Navarrského byl natočen podle románu Heinricha Manna. Přestože tvůrci tohoto filmu mají na svém kontě mnoho výborných snímků, tento počin se mezi skvosty nezařadí. I když náklady na jeho výrobu byly prý 18 milionů eur!

FOTO: Jindřich je nepřítel, kterého nelze lehce porazit

Jindřich je nepřítel, kterého nelze lehce porazit, Zdroj: distributor filmu

Film

Je 16. století a náboženské války jsou na denním pořádku. Přestože jejich Bůh je stejný, katolíci a protestanti se v lepším případě nenávidí, v horším brutálně vraždí. Do tohoto stavu vstupuje malý Jindřich, který prakticky vyrůstá ve vojenském táboře a účastní se jednoho boje za druhým. Splní přání své matky a ožení se s dcerou svých katolických nepřátel.

Francouzka Margot (Markéta) je dcera nechvalně proslulé Kateřiny Medicejské a stejně jako celá jejich famílie má k svatozáři hodně daleko. Jindřich se tak ocitá ve spleti intrik, je několikrát nucen změnit vyznání. Až když se stane francouzským králem, jsou si katolíci a protestanti konečně rovni.

Snímek je opravdu prvotně pojat jako životopis krále Jindřicha IV. Navarrského, kterého ztvárnil herec Julien Boisselier (Krvavý prachy, Síla odvahy). Děj se nesoustředí na jeden konflikt, ale mapuje celé období Jindřichova života. Ocitáme se tak na bojišti s malým chlapcem, ve studených zdech Louvru s mladíkem a poté ve stejných zdech s mužem, nyní již francouzským králem.

FOTO: Jindřich nyní opět kope za protestanty

Jindřich nyní opět kope za protestanty

Můžeme tedy pozorovat vývoj hlavního hrdiny, těžké životní zkoušky, které ho čekaly, ale i radostné okamžiky a několik víceméně násilných erotických scén s jeho první ženou Markétou (Armelle Deutsch), jež je zde vykreslena jako (velmi slušně řečeno) lehká žena se zálibou v tvrdém sexu. Na její obranu nutno říci, že jí život také nedal nic zadarmo. Co víc si může žena přát, než mít na své zadnici otisk matčiných zubů a být od svého manžela (análně?) znásilněna, což má být pomsta za bartolomějskou noc.

Očekávejte tedy trochu brutality, dvorské intriky, dobře vykreslené charaktery, významné historické události a litry krve. To vše naleznete ve výborně provedených scénách s nasvícením, které sluší i temným prostorám hradních interiérů. Veškeré kostýmy, jenž jsou zde použity, jsou vhodně vybrané a vkusné. Dobře korespondují s postavami. Jindřicha, primárně protestanta, můžeme vidět nejčastěji oblečeného ve strohém černém šatě. Katolíci naproti tomu nosí ozdobnější a barevnější modely.

FOTO: Ty jsi mě kousla?! Za to mi zaplatíš!

Ty jsi mě kousla?! Za to mi zaplatíš!

Práce s kamerou, kostýmy a scénou se tedy ukazují jako nejsilnější stránka Jindřicha IV. Navarrského. Příběh příliš neoslní. Jediným pojítkem mezi jednotlivými částmi snímku je pouze hlavní postava, a to je trochu málo na tak drahý film. Možná by to byl dobrý seriál. Vezměme si například úspěch Tudorovců. Ale těžko říci, náš král přece jen není natolik historicky známou osobou. Ve své podstatě to ale snímku odpovídá. Je to takový slabší průměr.

DVD

Disk neobsahuje žádné bonusy. K dispozici je pouze standardní menu. Výběr je z českého a francouzského zvuku, titulky jsou k dispozici bohužel jen české. To je velká škoda.

Samotný film se také nemá čím pochlubit. Vinu nese velice nízké rozlišení. Záznam není příliš kvalitní a o nějaké ostrosti obrazu se nedá skoro mluvit. Divák tím bude pravděpodobně velice rozladěn. Není příjemné sledovat hemžení pixelů na originálním DVD. Prostě průšvih!

Jindřich IV. Navarrský (Henri IV)

Historický
Německo/Francie/Česko/Španělsko, 2010, 155 min

Režie: Jo Baier
Hrají: Julien Boisselier, Karl Markovics, Roger Casamajor, André Hennicke, Joachim Król, Katharina Thalbach, Devid Striesow, Ulrich Noethen, Sandra Hüller, Wotan Wilke Möhring, Antoine Monot Jr., Armelle Deutsch, Hannelore Hoger, Amon Robert Wendel, Marta Calvó, Paulus Manker

Zvuk: český 2.0, francouzský 2.0
Titulky: české, české pro neslyšící
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: odpad

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jindřich IV. Navarrský na DVD: Je libo trochu protestantské krve?