Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jim Jarmusch a jeho nezávislý svět

Redakce

Redakce

11. 6. 2010

Už od malička měl k filmu velice blízko, jeho maminka pracovala jako filmový recenzent. Vždy v sobotu ho brala na filmy s gigantickými příšerami: „Miloval jsem je.“ Později, když se přestěhoval do New Yorku, zjistil, že ne ve všech filmech musí být obří monstra.

Jim Jarmusch, Zdroj: http://www.univie.ac.at

Jim Jarmusch se narodil 22. 1. roku 1953 v městečku Akron ve státě Ohio. Vystudoval Cayahoga Falls High School. V 17 letech odjel do New Yorku, ale jeho cesta vedla hned vzápětí do Paříže na roční studium. To byl zlomový okamžik v životě Jima Jarmusche; francouzská kinematografie ho naprosto uchvátila. Přestal chodit na přednášky a zcela ho ovládla jeho posedlost filmem. Všechen svůj čas tak trávil v kinech.

Spisovatel nebo režisér?

Po návratu do New Yorku přešel na Kolumbijskou univerzitu, kde studoval literaturu, ale jeho touha po filmu byla silnější, a tak se Jim rozhodl, že se stane řežisérem. Svůj první film Trvalá dovolená (1980) natočil za své stipendium, které dostal v posledním ročniku. Zhruba 12 000 dolarů tak nemohl použít na náklady spojené se studiem, a proto nedostal titul. Svůj druhý film Podivnější než ráj natočil o 4 roky později. Nedostatek financí mu ale nedovolil ho dokončit celý. To se podařilo až díky Wimu Wendersovi, který mu věnoval dotaci.

Kafe a cigára, Zdroj: http://www.jonathanrosenbaum.com

Filmů začínalo přibývat a jméno Jarmusch bylo stále více známější. Zařadil se po bok takových velikánů jako např. Spike Lee, Scorsese, Allen, Toback a další. Většina jeho filmů pojednává o cestě nedokonalého hrdiny za poznáním. Mrtvý muž, snímek z roku 1995 s Johny Deppem, je toho jasným příkladem.

Jeho oblíbený sport je baseball, má rád poezii a nejvíce obsazuje do svých filmů Billa Murraye. Má rád asijskou kulturu, která ho spojila dohromady s RZAou, což je hudebník a producent z hip hopové kapely The Wu Tang Clan. RZA dělal soundtrack k filmu Ghost Dog – Cesta Samuraje a zahrál si i roličku v povídkovém filmu Kafe a cigára.

Zlomené květiny, Zdroj: distributor filmu

Hit jménem Zlomené květiny

Svůj osobní život si střeží, nemá děti ani manželku. Dvacet let žil s přítelkyní Sarou Driver. Celý jeho život je hlavně film, kromě režie a scenáristiky stál i za kamerou, střihal, produkoval a komponoval hudbu. Je pravidelným vítězem filmových cen na různých festivalech. Jeho poslední dva filmy Zlomené květiny a Hranice ovládání byly natolik úspěšné, že překročily i hranice nezávislého filmu. Zlomené květiny vyhrály např. cenu Českého lva za nejlepší zahraniční film.

Jim Jarmusch je takovou hvězdou nezávislého filmu, jakou by býval byl James Bond ve službách jejího veličenstva, kdyby nebyl fiktivní postavou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jim Jarmusch a jeho nezávislý svět