Menu
TOPZINE.cz
Studentský život

Jídelníček menzy v mobilu pro mě byla výzva, říká autor Lukáš Novák

Redakce

Redakce

7. 9. 2012

Univerzita Palackého v Olomouci nabízí objednávání jídel do menzy přes mobilní telefony. Aplikaci představil student Přírodovědecké fakulty UP Lukáš Novák ve své bakalářské práci.

OBR: Menza

Aplikace pro chytré telefony vznikla jako bakalářská práce, Zdroj: presskit UPOL

Aplikace je vytvořená pro telefony s operačním systémem Android. Můžete si zobrazit jídelníček na daný den, vybrat si jídlo a objednat si ho. A v menze už na vás bude čekat. Ukáže vám i zůstatek peněz na účtě a zobrazí historii vašich objednávek.

FOTO: Hamburger

Objednávání jídel do menzy nebylo nikdy snazší, Zdroj: sxc.hu

Aplikace zatím neumí jídlo odhlásit. Na tom však hodlá autor Lukáš Novák dále pracovat. Jak se bude aplikace, která usnadňuje studentům život, vyvíjet dál, se dozvíte v rozhovoru s autorem.

Vytvořil jste unikátní aplikaci jídelníčku, máte v úmyslu ji rozšířit dále po České republice?

Lukáš: Ano, o rozšíření dále po České republice vážně uvažuji, nicméně uvidí se, jak úspěšný bude provoz aplikace v Olomouci. Na Google Play jsou již známy komentáře a poznámky k aplikaci, nicméně až podobných informací budu mít více, budu se rozhodovat, zda rozšíření na více VŠ má smysl.

Chcete svoji aplikaci ještě rozšířit o další funkce?

Lukáš: Určitě. Obhajobou bakalářské práce pro mě vývoj aplikace rozhodně neskončil. Plánuji obohatit aplikaci o další funkce, nicméně, jak jsem již zmínil, zatím nemám nikterak velkou zpětnou vazbu ohledně současného používání aplikace.

Na druhou stranu se ale uživatelům líbí tato jednoduchá aplikace, která splňuje svůj jediný hlavní účel, namísto velké aplikace se zbytečnými funkcemi.

Aplikace je jen pro telefony Android, nemáte v úmyslu ji rozšířit i na další typy telefonů?

Lukáš: I tato odpověď souvisí s nedostatečnou zpětnou vazbou od uživatelů. Aplikaci je nyní možné používat pouze na mobilech s operačním systémem Android, který dle mnou provedeného průzkumu používá zhruba každý druhý student.

Je to tak v současné době nejrozšířenější operační systém, i proto jsem se rozhodl pro tento systém aplikaci vyvíjet. Rozšíření i na zařízení s operačním systémem iOS (Apple), popřípadě Windows Phone se ale nebráním.

Jste pyšný na to, co jste dokázal?

Lukáš: Když jsem téma bakalářské práce vybíral, vůbec jsem nevěděl, jak budou komunikovat třetí strany, se kterými jsem musel v průběhu vývoje spolupracovat. Neměl jsem navíc žádné vývojářské zkušenosti s aplikacemi na operační systém Android. Byla to pro mě výzva, ale zároveň i risk. Případným neúspěchem bych letošní rok přišel o možnost dokončení bakalářského studia.

Úspěšná obhajoba byl můj jeden cíl, který jsem si ohledně aplikace vytyčil. Druhý cíl byl, aby se aplikace používala a aby studenti ocenili novou možnost, jak si objednávat jídla v univerzitní menze.

Z těchto důvodů jsem do vývoje aplikace vložil maximum úsilí, a tak jsem nyní samozřejmě rád za úspěch a za každou zmínku o používání aplikace.

Aplikace zažívá úspěch. Za první měsíc si ji do svého telefonu stáhlo okolo stovky studentů. Usnadňuje jim to objednávku jídla. Když u sebe nemají notebook, stačí chytrý telefon. Největší rozmach je však očekáván až začátkem zimního semestru. Menza má přibližně 10. 000 strávníků a tato aplikace jim mnohé usnadnila.

V budoucnu bude ještě lepší

Student Lukáš Novák by chtěl na svoji aplikaci umístit velmi populární QR kód a není vyloučené rozšíření aplikace i na jiné vysoké školy, které by to jistě uvítaly. Tato aplikace je ke stažení na adrese https://play.google.com.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jídelníček menzy v mobilu pro mě byla výzva, říká autor Lukáš Novák