Menu
TOPZINE.cz
Literatura

RECENZE: Kniha Jezdci časem Alexe Scarrowa je jízdou, která bere dech

Redakce

Redakce

12. 11. 2011

Tři mladí lidé na třech různých místech v různém čase. Každého z nich čeká již jen několik desítek vteřin života. Utonutí v mořských hlubinách, smrt při pádu letadla nebo uhoření. V poslední chvíli je ale všechny zachrání tajemný muž. Zdá se být pomocí v hodině dvanácté. Kdo by volil jistou smrt před možností žít? Možná ten, kdo má rozum. Zdání totiž může velmi klamat. 

Spisovatel Alex Scarrow Zdroj: brookeweston.org

Alex Scarrow ve své nové knize Jezdci časem hned na prvních stránkách dokáže uhodit na jednu z nejskrytějších strun čtenářovy duše. V místech, kde skrývá své obavy a hrůzu. Strach z neznámého, z bolesti, ze smrti. Vždyť co je horší než zemřít způsobem, který jej nejvíce děsí? Snad každý má přece nějaký způsob smrti, jenž by jej připravil o rozum dříve, než o poslední dech.

Něco za něco

Šestnáctiletý Liam, stevard z Titaniku, se panicky děsí utonutí. Osmnáctiletá Madelaine, hackerka a programátorka, má fobii z létání, jež se ukáže velmi opodstatněná. Třináctiletá Saleena, která měla uhořet. Probrali se v malém skladišti v New Yorku poté, co je těsně před smrtí zachránil záhadný starý muž jménem Foster. Mají pracovat pro tajnou agenturu, která dohlíží na cestování časem, nebo se vrátit zpět, těsně před okamžik své smrti.

Čtěte také: Kniha Sapphique vypráví o návratu proroka zpět do Inkarceronu

Liam se stává agentem v terénu a každé narušení minulosti musí eliminovat. Maddy pak analytičkou, stratégem a v případě odchodu jejich mentora Fostera i velitelkou. Sal zaujme místo pozorovatelky a tým doplňuje klon Bob se segmentem počítače v mozku. Obě dívky mají za úkol vycítit v donekonečna se opakujících dvou dnech změnu, vyvolanou narušením minulosti. Stane se a Liam s Bobem se vracejí do roku 1956. Narušení vyvolané doktorem Kramerem v Německu již v roce 1941 je ale příliš rozsáhlé. Zatímco po něm pátrají, ti, co zůstali v roce 2001, spatří konec lidstva. A sebedestrukční nálož v Bobově mozku odpočítává konec nadějí.

Každý jednou musí zemřít, někdo však dostane odklad

Dynamika začátku tohoto příběhu spočívá ve velmi sugestivním vylíčení posledních okamžiků života budoucích hlavních aktérů. Je však vzápětí maličko zkalena tím, že se autor zastaví hned u druhého vylíčení hrozící smrti. V očekávání stejně akčního rozvíjení děje mu však tento nedostatek čtenář brzy odpustí.

Pokračování příběhu jej zavede hned do několika časových rovin. Nejprve se seznamuje s hlavními protagonisty a členy týmu v roce 2001. Stejně jako s doktorem Kramerem a jeho skupinou, kteří se snaží změnit svou neveselou přítomnost roku 2066 cestou do minulosti.

Zanedlouho čtenář sleduje příběhy Liama a Boba, bojujících o navrácení rovnováhy světa s doktorem Kramerem, v roce 1941. Zároveň se stává svědkem hrůz, jež čekají na obě dívky a Fostera v mateřském roce 2001. Změnami v minulosti se totiž neodvolatelně mění i budoucnost, a tím i rok 2001, kde zůstala zbývající část skupiny. Budoucí svět se stal místem, kde lidstvo je jen tlupami zmutovaných humanoidů zdegenerovaných ozářením.

Přestože by se mohlo zdát, že se příběh tříští do příliš mnoha rovin a je třeba sledovat příliš mnoho různých skupin i postav, tohoto nedostatku se nikdo nemusí obávat. Každá kapitola je přehledně lokalizována jak v čase, tak prostoru. Postavy jsou dost propracované a odlišené, aby nemohlo dojít k jejich záměně či zmatení čtenáře.

Starý známý Anderson

To jsou bezesporu velké devizy napínavého akčního příběhu. Okamžitě po dechberoucím úvodu, kdy hlavní trojku zasvěcuje jejich dočasný velitel Foster do nové reality, však musí napadnout každého jen trochu znalého žánru, že tohle již odněkud zná.

FOTO: Jezdci časem Alex Scarrow

Snad první kniha, která by mohla fanouška sci-fi v této souvislosti napadnout, je Stráž času klasika žánru Poula Andersona. Jeho příběh spatřil světlo světa o mnoho let dříve. Máme-li na mysli původní vydání s názvem Strážci času, dokonce o několik desítek let. Rozšířené vydání pak obsahuje také o několik desítek stran příběhu více. Což hlavnímu hrdinovi pomáhá navštívit více časových rovin a prožít více dobrodružství.

A to je možná také maličký důvod k nespokojenosti. Čtenář zhýčkaný Andersonem a zároveň neznalý díla Alexe Scarrowa očekává různá prostředí a různá časová období na mnoha výpravách do minulosti. Jezdci časem se však, po počáteční cvičné výpravě do okamžiku atentátu na J. F. Kennedyho a návratu zpět, snaží zvládnout jen jediné narušení minulosti. A to se může zdát trochu málo.

Přečtěte si: Kniha Metro 2034 zve na druhý výlet do postapokalyptické Moskvy

Na druhou stranu je samozřejmě pravda, že i někomu naprosto neinformovanému je jasné, že vznik pokračování se více než nabízí. A vůbec se nebude mýlit. Autor totiž vydal již další čtyři díly této knižní série.

Druhé pokračování s názvem Time Riders: Day of the Predator, zavede Liama s Bobem a skupinkou studentů do pravěku 65 milionů let zpátky, třetí kniha Time Riders: The Doomsday Code je vrátí do Sherwoodu v roce 1193, čtvrtá s podtitulem Time Riders: The Eternal War je vezme do období americké občanské války a poslední, pátá, s názvem Time Riders: Gates of Rome, se odehrává v době Římské říše za vlády císaře Caliguly.

To by snad mohlo příznivcům cest časem více než stačit. Otázkou ovšem je, kdy se anglické originály dostanou do rukou tuzemským fanouškům.

Já, legenda a ti druzí

Kniha je bezesporu velmi čtivá a napínavá. Skutečně je to v naprosté většině knihy jízda časem, která bere dech. Mnohdy by si čtenář na chvíli rád odskočil, aby si šel například udělat kávu, ale nemůže nechat hlavní hrdiny v zoufalé a téměř neřešitelné situaci samotné.

Autor dokáže velmi poutavě a snad přímo filmově psát o zběsilých honičkách a útěcích, které musí hrdinové absolvovat při záchraně světa. To, co by však mělo být mnoha plusy tohoto příběhu, se může zvrtnout v podvědomou kritiku. Třeba v okamžicích, kdy čtenáři před očima neběží hrdinové Jezdců času, ale například ti z filmu Lovci dinosaurů či nejnovějšího zpracování Planety opic či kteréhokoli apokalyptického světa, kde je člověk jen lovnou zvěří.

Bude-li však čtebář spravedlivý, musí uznat, že příliš mnoho příběhů již bylo tím či oním způsobem zpracováno. Proto se naděje na naprostou originalitu rovná téměř nule. Jezdci časem jsou velmi dobře napsaní a svým akčním zpracováním dokáží strhnout nejen mladé fanoušky science fiction, kteří milují cesty časem a nádavkem i druhou světovou válku, ale i všechny ostatní.

Název originálu: Time Riders
Český název: Jezdci časem
Autorka: Alex Scarrow
Překlad: Jaroslav Žerávek
Obálka: James Fraser
Počet stran: 328
Vazba: brožovaná
Rozměry: 135 x 200 mm
Vydal: BB/art s.r.o., Praha 2011
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Jezdci časem Alexe Scarrowa je jízdou, která bere dech