Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jethro Tull znovu zahrají v Česku, tentokrát v doprovodu českých muzikantů

Adriana Semlová

Adriana Semlová

26. 1. 2011

FOTO: Jethro TullAnglická lidová hudba se špetkou renesančních prvků. Do takto netradičního pláště oblékli britští Jethro Tull klasický rock před více než čtyřiceti lety. V červnu znovu vystoupí v České republice na dvou koncertech za doprovodu českého smyčcového kvarteta.

FOTO: Jethro Tull

Jethro Tull vystoupí v Čechách, Zdroj: oficiální stránky kapely

Zpěvák, který při hře na flétnu zvedá jednu nohu do vzduchu a na jevišti se během let objevil v mnoha převlecích, i to je část osobnosti autora písní skupiny a frontmana Iana Andersona. V roce 2009 uspořádali Jethro Tull pouze pro české publikum speciální sérii vánočních koncertů. Odehrávaly se ve starých divadlech na různých místech republiky a přizváno bylo také české Škampovo kvarteto.

Neuběhly ani dva roky a už se chystá další hudební událost v režii Jethro Tull. První vystoupení odehrají ve čtvrtek 2. června na středověkém hradě Helfštýně na Přerovsku. Skupina vystoupí na druhém nádvoří hradu, kde vyroste kryté pódium. Kastelán Jan Lauro prozradil, že lístků se do prodeje dostane přibližně dvanáct až třináct set. O den později se Jethro Tull přemístí do pražského Kongresového centra. Poslední koncert skupiny v lidojemu se konal 31. května 2009.

Smyčcové kvarteto

Spolu s Jethro Tull si tentokrát zahraje smyčcové kvarteto Janáčkova komorního orchestru z Ostravy. Šest členů kapely se tak rozroste o další čtyři muzikanty, přibudou dvoje housle v podání Jakuba Černohorského a Romana Mžika, violy se ujme Helena Friedlová a na violoncello zahraje Ivo Fišer. Poté, co Ian Anderson potvrdil spolupráci s hudebníky, vytvořil si kvartet své vlastní jméno – Kolja Quartet.

Britskou kapelu Jethro Tull založil v roce 1967 Ian Anderson a její název vznikl podle jména vynálezce secího stroje. Do širšího povědomí se skupina dostala díky netradičnímu propojení hudebních žánrů, které zahrnuje keltskou a britskou lidovou hudbu, blues, středověkou hudbu a rock.

Andersonovy texty pokračují ve folkařské tradici,  nejčastějšími tématy jsou příroda, mytologie, víra, ale také kritika západního světa. Kromě Andersena nyní kapelu tvoří čtyři stálí členové – Martin Barre, David Goodier, John O’Hara, Doane Perry a jeden příležitostný host. Přelomová alba skupiny, která charakterizují jejich hudbu, jsou Aqualung, Benefit nebo Heavy Horses.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jethro Tull znovu zahrají v Česku, tentokrát v doprovodu českých muzikantů