Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jethro Tull vystoupí na Moravě!

JethroTullPíše se rok 1967 a  ve světě se jen tak mimochodem rodí takové hvězdy jako nirvanovský Kurt Cobain nebo Pretty Woman – Julia Roberts. A zřejmě stejným mimochodem vzniká téhož roku  v anglickém městě Blackpoolu i fenomenální, a ve svém oboru do dnešních dní vynikající, Jethro Tull.

Někteří s úsměvem tvrdí, že užívali pro každý koncert jiný název skupiny, prý kdyby to náhodou nevyšlo. A právě když to jednou náhodou vyšlo, jmenovala se skupina zrovinka Jethro Tull. A mně se pro změnu na internetu podařilo vyšťárat, že pan Jethro Tull byl dávno žijící anglický zemědělský inženýr, kterému prý vděčíme za vznik sekačky, a doslovný překlad názvu dokonce zní  anglický agronom.  Tak kdo ví. Ráda bych poeticky pronesla, že pravda je někde mezi, ale netroufám si tvrdit něco takového.  Po čtyřiceti letech vystupování této legendární skupiny už se zřejmě nikdo nedozví, jak vlastně vznikl samotný název.

Ovšem faktem zůstává, že za  vznik  vděčíme setkání zakládajících členů – Ian Anderson, Clive Bunker, Mick Abrahams a Glenn Cornick.  Ačkoliv se složení během let několikrát měnilo, multifunkční a renesanční člověk, zpěvák Ian Anderson, zůstával po celá léta hrdě v čele.  A svou všestranností  ( hra na flétnu, mandolínu nebo třeba bambusovou flétnu) příjemně oživuje dodnes.

Pro lepší představu je bezpochyby dobré zmínit alba jako A Passion Play (1972) nebo Thick as a Brick ( o rok později, 1973), se kterými se drželi v americkém žebříčku na úplném vrcholu několik týdnů.  Na druhé straně světa, ve Spojeném království, naopak zaznamenali úspěch s mnohem starším, a to pořadově druhým vydaným projektem, který nese název Stand up (1969).  Jethro Tull má v současné době na svém kontě 11 zlatých a 5 platinových desek za téměř 60 miliónů prodaných alb.

Máte rádi Jethro Tull? Toužíte už delší čas po tom, zažít neopakovatelnou show, a to přímo tady v České republice?  Pak není nic lehčího, než navštívit jeden ze dvou koncertů poslední víkend v srpnu. První z již zmíněných vystoupení se koná v kouzelné zámecké zahradě v městečku Slavkov u Brna. Máte-li to blíže do Ostravy, zřejmě vás potěším zprávou, že druhý z nich proběhne rovněž pod širým nebem, a to na ostravské Černé louce, která předtím hostila například alternativní festival Colours of Ostrava.  Lístky jsou momentálně k dostání za cenu pohybující se kolem 590 korun (TicketPro).

Chcete-li se o plánovaných koncertech skupiny Jethro Tull v rámci Czech Tour – Dec ´09 dozvědět více, doporučuji například oficiální stránky českého fanklubu  – jethrotull.cz .  Pokud je vaší silnou stránkou angličtina, zkuste oficiální stránky skupiny – j-tull.com .

zdroj foto: j-tull. com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jethro Tull vystoupí na Moravě!