Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jethro Tull ve Slavkově předvedli energií nabitou show

jethro-tull-ilustracni-fotoBritská skupina Jethro Tull vystoupila v rámci svého turné v České republice hned dvakrát, my byli přítomni na koncertě s pořadovým číslem jedna ve Slavkově u Brna. Jaká byla atmosféra? Publikum? Jaké písničky mohli fanoušci slyšet?

Jethro Tull je britská skupina, která byla založena roku 1967 v Blackpoolu. Její složení se v průběhu let měnilo, ale kapelníkem a hlavním lídrem zůstává již 42 let nezaměnitelný Ian Anderson. Tento skotský hudební všeuměl mimo zpěvu, hry na příčnou flétnu, kytaru, mandolínu a jiné nástroje skládá pro skupinu písně, ve kterých nechybí humor ani ironie.

Nazvat Jethro Tull rockovou skupinou by jistě nebylo dostatečně vypovídající, spíše by se dalo hovořit o vydařeném koktejlu hudebních stylů. Posuďte sami, která kapela umí spojit jazz, folk a rock s vážnou hudbou a středověkými či renesančními motivy? Není divu, že si tito britští bardi svým progresivním přístupem získali srdce posluchačů bezmála po celém světě.

Čeští fanoušci měli příležitost vidět Jethro Tull na jednom z letošních koncertů pořádaných v České republice. Ti, co se rozhodli pro koncert ve Slavkově u Brna, který se konal 29. 8. v 19 hodin, byli svědky skvělé show pod širým nebem.  Jak je známo, kapela si pečlivě vybírá místa pro koncerty a ani letos není místu konání akce co vytknout.

Zámecká zahrada slavkovského zámku pojala na pět tisíc diváků. Z Brna byl dokonce vypraven speciální vlak, aby se všichni mohli na místo pohodlně dostat. Samotný koncert začal po menším zpoždění písní ze staršího alba. Ian vtrhl na pódium jako kulový blesk a udal tak tón průběhu celého koncertu. Kdo měl možnost sledovat Andersenovo pobíhání po pódiu a typické balancování na jedné noze, musí uznat, že Jethro Tull zkrátka neztratili nic z někdejšího elánu.

Koncert by se dal označit jako průřez celou diskografií, takže nechyběly ani hitovky jako Heavy Horses, Aqualung nebo Locomotive Breath jako přídavek. Nebylo překvapením, že se instrumentálně silná kapela představila i v sólových částech pro jednotlivé nástroje, za zmínku jistě stojí téměř pětiminutové bubenické sólo.

Počet diváků a dlouhé potlesky byly dostatečným důkazem, že mají Jethro Tull v Česku mnoho fanoušků, a není se čemu divit, vždyť kdyby bylo nutné shrnout celý koncert do pár slov, zněla by bez nadsázky takto: virtuozita, bezprostřednost, energie. Teď nezbývá než doufat, že se Jethro Tull zase vypraví na turné po Evropě. Co třeba už příští rok?

Text: Bára Putnová

Foto: Miroslav Hofbauer, jethrotull.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jethro Tull ve Slavkově předvedli energií nabitou show