×
TOPZINE.cz

Jet Li: Bojovník i mimo plátno

Známý bojovník čínského bojového stylu nám předvádí Kung – Fu nejen ve filmech, ale i mimo ně. Stejně jako herci Jackie Chan nebo Donnie Yen je dnes nesmazatelně spjat s asijskými bojovými filmy. Mistr Wu Shu alias Jet Li.

Jet Li ve filmu Polibek draka, Zdroj: distributor filmu

Li Liam Jie, známý pod uměleckým jménem Jet Li se narodil 26. dubna roku 1963 v Pekingu. Na přelomu svého sedmého a osmého roku života, poznamenán smrtí svého otce, se rozhodl pro čínské bojové umění Wu Shu, které mu bylo osudové. Wu Shu (sestava pohybů znázorňující souboj s imaginárním protivníkem kombinující bojové umění a akrobatické prvky) má v Číně obrovskou oblibu, ba je dokonce považován za jejich národní sport. První úspěchy na sebe nedaly dlouho čekat.

Po třech letech tréninku s Wu Binem Li se stal vítězem národního mistrovství světa za pekingský Wu Shu team. Za jeden z jeho velkých úspěchů se také počítá vystoupení před Bílým domem v Americe. V letech 1974-1979 se v tomto druhu umění stal pětinásobným světovým šampiónem a také působil jako uznávaný trenér.

Ve svých sedmnácti letech se začal věnovat filmu. V roce 1979 debutoval v kung-fu snímku Šaolinský klášter (Shao Lin Tzu/The Shaolin Temple) a z Jeta Li se stala hvězda.

Li se následně vrhnul do filmů na plnou pěst a natočil přes tři desítky filmů s bojovou tématikou. Ovšem největší popularitu mu přinesla série filmů Tenkrát v Číně: Wong fei-hung (1991, 1992, 1993 a 1997). Roku 1994 přichází pro mnohé fanoušky nejoblíbenější Jetův film FIST OF LEGEND, který je remake FIST OF FURY s Brucem Lee, a po tomto úspěchu si zahrál ve svém prvním anglicky mluvícím filmu Smrtonosná zbraň 4. Velice úspěšné jsou také filmy Jedinečný a Polibek draka, pro který napsal scénař Luc Besson.

Do budoucna se můžeme těšit na snímek The Expendables spolu s řadou dalších slavných akčních hvězd (Sylvester Stallone, který film také režíruje, Jason Statham, Dolph Lundgren, Eric Roberts, Mickey Rourke, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis).

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..