Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jet Li: Bojovník i mimo plátno

Jan Novotný

Jan Novotný

5. 2. 2010

Známý bojovník čínského bojového stylu nám předvádí Kung – Fu nejen ve filmech, ale i mimo ně. Stejně jako herci Jackie Chan nebo Donnie Yen je dnes nesmazatelně spjat s asijskými bojovými filmy. Mistr Wu Shu alias Jet Li.

Jet Li ve filmu Polibek draka, Zdroj: distributor filmu

Li Liam Jie, známý pod uměleckým jménem Jet Li se narodil 26. dubna roku 1963 v Pekingu. Na přelomu svého sedmého a osmého roku života, poznamenán smrtí svého otce, se rozhodl pro čínské bojové umění Wu Shu, které mu bylo osudové. Wu Shu (sestava pohybů znázorňující souboj s imaginárním protivníkem kombinující bojové umění a akrobatické prvky) má v Číně obrovskou oblibu, ba je dokonce považován za jejich národní sport. První úspěchy na sebe nedaly dlouho čekat.

Po třech letech tréninku s Wu Binem Li se stal vítězem národního mistrovství světa za pekingský Wu Shu team. Za jeden z jeho velkých úspěchů se také počítá vystoupení před Bílým domem v Americe. V letech 1974-1979 se v tomto druhu umění stal pětinásobným světovým šampiónem a také působil jako uznávaný trenér.

Ve svých sedmnácti letech se začal věnovat filmu. V roce 1979 debutoval v kung-fu snímku Šaolinský klášter (Shao Lin Tzu/The Shaolin Temple) a z Jeta Li se stala hvězda.

Li se následně vrhnul do filmů na plnou pěst a natočil přes tři desítky filmů s bojovou tématikou. Ovšem největší popularitu mu přinesla série filmů Tenkrát v Číně: Wong fei-hung (1991, 1992, 1993 a 1997). Roku 1994 přichází pro mnohé fanoušky nejoblíbenější Jetův film FIST OF LEGEND, který je remake FIST OF FURY s Brucem Lee, a po tomto úspěchu si zahrál ve svém prvním anglicky mluvícím filmu Smrtonosná zbraň 4. Velice úspěšné jsou také filmy Jedinečný a Polibek draka, pro který napsal scénař Luc Besson.

Do budoucna se můžeme těšit na snímek The Expendables spolu s řadou dalších slavných akčních hvězd (Sylvester Stallone, který film také režíruje, Jason Statham, Dolph Lundgren, Eric Roberts, Mickey Rourke, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jet Li: Bojovník i mimo plátno