Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Jestli se vidím v Marge Simpsonové? Nemám takové vlasy, žertuje dabér Jiří Lábus

Hana Mazancová

Hana Mazancová

8. 12. 2014

„Mám ji hrozně rád. Je to taková typická máma, starostlivá, vaří, peče a chce mít doma hezky.“ Jiří Lábus má postavu Marge Simpsonové, které propůjčil svůj hlas, zkrátka rád. Vždyť matku z kultovního seriálu Simpsonovi mluví už přes 20 let. A podobně to mají i další dabéři žluté rodinky, kteří společně pokřtili knihu Simpsonovi: Rodinná historie.

OBR: Simpsonovi: Rodinná historie

Simpsonovi: Rodinná historie. Zdroj: Nakladatelství JOTA

Jsou žlutí, výstřední, mají specifický humor a hlavně: nestárnou. Přitom jsou na scéně už 25 let. A právě při té příležitosti vyšla v nakladatelství JOTA kniha tvůrce Matta Groeninga s názvem Simpsonovi: Rodinná historie. Mapuje čtvrt století fakt i vtipů, které uvádí v netradiční podobě: chronologicky. A tak se čtenáři a čtenářky seznámí s prvním pivem Homera, první schůzkou s Marge i s plány na manželství.

Matt Groening je tvůrcem a výkonným producentem seriálů Simpsonovi a Futurama a držitelem ceny Emmy. Je také autorem kresleného stripu Život v pekle (Life in Hell), který si získal pozornost tvůrců jednoho zábavného pořadu, kteří Matta Groeninga požádali o sérii krátkých skečů. Později byl formát rozšířen a odvysílán první dvacetiminutový díl o svérázné rodině Simpsonových.

„Režisér české verze Zdeněk Štěpán znal seriál Tlučhořovi, kde mluvím Boženu. Napadlo ho, že bych mohl zkusit mluvit americkou matku, když už dělám tu českou,“ uvedl herec a dabér Jiří Lábus, který propůjčil hlas Marge Simpsonové.

„Mluvím ji přes 20 let a mám ji hrozně rád. Je to taková typická máma, starostlivá, vaří, peče a chce mít doma hezky,“ dodal. Ostatně postava Marge je jedna z nejdéle dabovaných, kterou má Lábus na starosti. „Takhle dlouho jsem jednu postavu nedaboval,“ uvedl.

FOTO: Simpsonovi: Rodinná historie

Jestli se vidím v Marge Simpsonové? Nemám takové vlasy, žertuje dabér Jiří Lábus. Zdroj: Nakladatelství JOTA

Snad ještě trefnějším způsobem se k dabování postavy Homera dostal Vlastimil Zavřel. „Přede mnou ho mluvil Vlastimil Bedrna, pak ale onemocněl a hledali náhradu. Přišel jsem na konkurz, ale všude kolem mě byly samé hvězdy dabingu. Tak jsem si šel pro pivo, a jak jsem se vracel, viděl mě režisér Zdeněk Štěpán. Když mě spatřil s tou plechovkou piva, povídal: To je jasné, to musí být on,“ zavzpomínal Zavřel alias český Homer. „Dělám to dodnes a je mi v tom hezky,“ dodal.

Je to i vaše historie, tvrdí Groening

Simpsonovi jsou v Americe nejdéle vysílaným televizním seriálem vůbec. Poprvé ho diváci a divačky spatřili v roce 1987, Česká republika žlutou rodinku, která se poté stala popkulturním fenoménem a baví dodnes, poprvé zhlédla o dva roky později. A dnes se seriál vysílá ve více než 70 zemích světa.

To potvrzuje i herečka a dabérka Helena Štáchová, která svůj hlas, známý také jako hlas Máničky ze Spejbla a Hurvínka, propůjčila Líze. „Seznámila jsem se s nimi, když je tady ještě nikdo neznal. Jezdili jsme hodně do světa a v různých televizích jsem viděla podivné žluté potvory. Mexiko, Japonsko, Německo, byly prostě všude. Říkala jsem si, jak tyto na první pohled nepříliš estetické figury mohou mít takový úspěch,“ zavzpomínala Štáchová.

Přiznala také, že si v počátcích musela dávat pozor na to, aby hlasem nesklouzla právě k postavě české Máničky. „S Lízou mám společných hodně věcí. Jsem vegetariánka jako ona, snažím se k přírodě a životu přistupovat hezky. Stejně jako ta šprtka mám ambice, že po mně musí něco zůstat. Já té holčičce střapaté hodně rozumím. Akorát nejsem tak žlutá,“ přiznala se smíchem.

FOTO: Simpsonovi: Rodinná historie

Žlutá rodinka z fenomenálního seriálu slaví 25 let. Zdroj: Nakladatelství JOTA

Podobně o Homerovi mluví i Vlastimil Zavřel. „Vlasy sice Homer nemá, já ano, i když začínají řídnout. Ale podle mě vydrží až do smrti. Jinak se s postavou velmi ztotožňuji. Někdy si říkám, že jsem to prostě já, akorát plešatý.“

To Jiří Lábus přiznal, že se ve své postavě moc nevidí. „Já těžko, nemám takové vlasy,“ zažertoval. „Ale měl jsem takovou matku, dobrotivou, starostlivou. Cítím se trochu jako doma.“

„To je historie mé rodiny a hádám, že i té vaší. Byli jsme u toho, jak se ten příběh valil kupředu, stejně jako ten váš. Nebo jste se narodili až poté, co Simpsonovi začali, a tím pádem máte hodně co dohánět,“ napsal tvůrce Matt Groening v předmluvě knihy.

A i když je tomu už 25 let, co seriál poprvé spatřil světlo světa, přesto je podle Lábuse stále originální a zábavný. „Ani po těch letech neztratil na originalitě, humoru, má bezvadné pointy. Je to nesmírně chytrý seriál. Vždycky se u toho dobře bavím a zapomenu, že to namlouvám já,“ dodal.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jestli se vidím v Marge Simpsonové? Nemám takové vlasy, žertuje dabér Jiří Lábus