Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Ještědman, člověk nezdolné vůle

Redakce

Redakce

22. 7. 2010

FOTO: Hora JeštědJeštěd, nejvyšší hora Ještědského hřbetu (1012 m.n.m.) je odedávna považován za jednu z hlavních  dominant severních Čech a za symbol města Liberce, rozprostírajícího se pod ním. Přinášíme aktuální informace z víkendového zdolávání této krásné hory.

FOTO: Hora Ještěd

Pohled na horu Ještěd, Foto: Pavla Popelářová

Věž a domeček s občerstvením

Vrchol kopce je odedávna vyhledávaným cílem turistických výletů. Z vrcholku kopce je za příznivého počasí úchvatný výhled na všechny světové strany. Již v roce 1737 zde byl poprvé na vrcholu vztyčen dřevěný kříž a o sto let později první domek sloužící jako občerstvovací stanice. Domek byl poté o dvacet let později nahrazen kamennou stavbou a brzy nato u něj vyrostla pět metrů vysoká vyhlídková věž.

Stále větší nápor turistů si vyžádal vybudování nové kamenné budovy s 23 metrů vysokou věží, jejíž slavnostní otevření proběhlo 13. ledna 1907. Existence této historicky cenné stavby byla bohužel po 56 letech ukončena požárem dne 31. ledna 1963. Přesto však vrchol neměl zůstat pustý. Dle projektu vypracovaného architektem Karlem Hubáčkem byl na vrcholu Ještědu vystavěn televizní vysílač v technicistním architektonickém stylu ve tvaru rotačního hyperboloidu s věží vysokou 90 metrů. V roce 1969 za ní získal mimořádně prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Mimo restaurace a rozhledny se v této stavbě, slavnostně otevřené dne 21. září 1973, nachází také hotel.

FOTO: Na vrcholu Ještědu

Na vrcholu Ještědu, Foto: Pavla Popelářová

Lanovkou i na kole

Kromě kabinové lanové dráhy vede na vrchol kopce několik značených turistických tras, a to jak z nejvýchodnější liberecké městské části Horního Hanychova, tak z mnoha obcí rozkládajících se na úpatí Ještědského hřbetu. Po západním úbočí kopce vede také na vrcholek cyklistická trasa. V Přírodním parku Ještěd vyhlášeném v roce 1995 byly vybudovány také naučné stezky – naučná stezka Terasy Ještědu začínající u parkoviště na Tetřevím sedle (Výpřeži) a naučná stezka Ještědské vápence vedoucí z Pilníkova.

FOTO: Výhled z Ještědu

Výhled z Ještědu, Foto: Pavla Popelářová

Kdo je tajemný Ještědman?

A kdo je vlastně v titulku článku zmíněný Ještědman? Tuto přezdívku získal Ing. Jiří Mánek, který je současným držitelem světového rekordu v počtu pěších výstupů na vrchol hory Ještěd v průběhu jednoho kalendářního roku. Rekord byl ověřen a zaevidován v České knize rekordů agenturou Dobrý Den v Pelhřimově. Rekordmanem se stal v roce 2006, kdy po téměř sedmdesáti letech pokořil dosavadní rekord Lilly Flassak, která na vrchol v roce 1937 vystoupala celkem 709 krát. Toho roku vystoupal na Ještěd celkem 1054 krát. V současné době je jeho cílem překonat rekord v celoživotním počtu výstupů na vrchol Ještědu, který činí 5230 výstupů.

Trasa výstupů tohoto důchodce sedmdesátníka začíná u dolní stanice kabinové lanovky v Horním Hanychově a na vrchol mu to trvá jednu hodinu a 20 minut. Zpáteční cesta mu zabere asi 50 minut, ale někdy ji sjíždí na kole nebo lanovkou. Vzhledem ke skutečnosti, že má umělé kyčelní klouby, je to opravdu obdivuhodný výkon.

Foto: Horní Hanychov, výchozí bod Ještědmana

Horní Hanychov, výchozí bod Ještědmana, Foto: Pavla Popelářová

A až někdy budete v záplavě potu stoupat na Ještěd, vzpomeňte na Ještědmana. Lidská vůle dokáže být opravdu silná a člověk může dokázat neuvěřitelné věci. Pokud budete mít štěstí a potkáte jej, popřejte mu hodně štěstí a pevné zdraví na jeho cestě k  vysněnému cíli. Případně můžete jeho úsilí ocenit a zakoupit u něj diplom jako důkaz o vašem výstupu na vrchol.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ještědman, člověk nezdolné vůle