Menu
TOPZINE.cz
Recenze knih

Ještě než umřu – co člověku zbývá do konce života?

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

8. 12. 2010

FOTO: AktV nakladatelství Eroika letos vychází po knize Ivetty Kollertové Svlečená do naha další příběh s podobnou tématikou. Kniha Ještě než umřu Jenny Downhamové je příběhem ženy (dívky) v boji se nepředvídatelnou chorobou.

FOTO: Akt

Jak dlouho? Zdroj: Martin Koubek, Topzine

Pochmurný název knihy – Ještě než umřu – napovídá, že žádné veselé počtení to rozhodně nebude. Hlavní hrdinkou je Tessa Scottová, mladičká šestnáctiletá dívka, u níž ve dvanácti letech objevili leukémii.

Seznam posledních zážitků

Na příběhy o ženách středního věku trpících rakovinou jsme si z médií a různých sdělovacích prostředků možná již zvykli. Ale tento příběh je jiný, hlavně v jednom základním faktu: dokážeme si představit, že bychom v šestnácti letech věděli, že je náš život u konce?

Tessa si to zpočátku představit nedokáže. Proto si vytváří seznam deseti věcí, které chce stihnout ještě před svou smrtí. Seznam se postupem času dále rozšiřuje, ale mezí základní věci, co chce prožít patří: sex, zkušenost s drogami, řízení auta, překročení zákona, den – kdy se na všechno musí odpovídat ano nebo zbožné přání dát své rodiče opět dohromady.

Poslední seznam Zdroj: Martin Koubek, Topzine.cz

Nejvíce tímto seznamem trpí Tessin otec, zatímco ona se se svým osudem smířila, její otec stále nechce připustit, že je konec. Pořád dokola hledá jakékoliv východisko, novou metodu léčby, jež by mohla Tesse pomoci. Tessin seznam je jakousi vzpourou proti konvencím, společnosti,  poslední výstřel do nudné všední skutečnosti. Spíše než obrana proti konvencím pro mě celý seznam vyznívá jako obrovská dávka sobectví, frackovství a nezodpovědnosti.

Složité otázky okolo smrti…

Má člověk právo na to, i když umírá, aby ohrožoval život nejen svých bližních, ale též svůj? Je správné vystavovat svoji rodinu strachu o vlastní osobu jen z rozmařilosti? Tessino chování se stává neúnosnou situací, na její obhajobu je nutno říct, že to dělá napůl ze zoufalství.

Život, smrt, sex Zdroj: Martin Koubek, Topzine.cz

Ženský protipól Tessy tvoří její kamarádka Zoey. Zpočátku je Tessiným hnacím motorem směrem do průšvihu, ale v momentě, kdy se dozvídá, že je těhotná, začíná uvažovat jinak. Zodpovědněji. Ditě, které se jí má narodit, je Tessiným důvodem, proč ještě chvíli žít. Něco nového se rodí, něco musí zemřít.

Láska, život, smrt

A co by to bylo za příběh, kdyby v něm nefigurovala také láska? Možná trochu sentimentálně působí příběh Adama, souseda od vedle, do něhož se Tessa postupem času zamiluje. Zatímco ona je impulzivní, Adam se drží při zemi. Kromě Tessy se musí starat také o matku, která se po smrti otce zhroutila. Jeden muž mezi dvěma nemocnými ženami.

Žádný happyend na konci rozhodně nečekejte. Žádné zázračné nalezení léku, žádná šťastná láska a šťastná rodina. Tessa umírá i přes svou vůli a sebepřekonání. Na konci se z rozmazlené holky stává skoro dospělá žena. Ona to chápe, musí to tak být. Jak to však dopadne s nenarozeným dítětem, se bohužel na konci nedozvíme. Z jednotlivých promluv oddělených do odstavců čtenář vyrozumí, že už příběh končí. I já jsem si pobrečela. Až budete tuto knihu číst, rozhodně si připravte zásobu kapesníků.

Chcete si tuto knížku nadělit pod stromeček? Pak odpovězte na jednoduchou otázku!

Jak se cizím slovem nazývá rakovinný nádor?

a) karton
b) kartagon
c) karcinom

Odpovědi posílejte do 15. prosince na adresu soutez@topzine.cz, do předmětu e-mailu napište EROIKA.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ještě než umřu – co člověku zbývá do konce života?