Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jerry Bruckheimer: Oscarový a multimiliardový producent!

Veronika Jílková

Veronika Jílková

12. 3. 2010

N393820-c5206Naprosto nejznámější jméno ze všech producentů je rozhodně Jerry Bruckheimer. Producent, který se ničeho nebojí a dokáže své jméno propůjčit k veškerým žánrům filmu. Muž, který produkoval 72 filmů a zahrál si jen v jednom.

Orlando Bloom, Johnny Depp a Jerry Bruckheimer

Orlando Bloom, Johnny Depp a Jerry Bruckheimer

Producent, který 21. září 2010 oslaví 65. narozeniny, je mezi světovými producenty snad ten nejznámější. Je to muž s velkým jménem, který objevil několik talentů, podpořil několik desítek filmů a vyděl několik miliónů peněz.

Jerry Bruckheimer se narodil v Detroitu, v Michiganu. Je ve znamení panny a je vysoký 173 cm. Je považován za nejúspěšnějšího producenta všech dob. Proč? Vždycky byl vypravěčem příběhů. Začal s šedesátisekundovými reklamami v rodném Detroitu. Práce na reklamách ho vybavila zkušeností, kterou si ještě jako necelý třicátník přinesl do Hollywoodu. Mezi jeho rané filmy patří i Flashdance z roku 1984. Jakkoliv byl jeho příběh klišé, byl to film, který změnil mnoho životů. Například z hlavní hrdinky Jennifer Bealsové udělal hvězdu a diváci se díky němu masově vrhli na taneční aerobik. V neposlední řadě změnil i jeho samotný život, protože vydělal sto milionů dolarů a svedl ho dohromady s producentem Donem Simpsonem, který se na dalších čtrnáct let stal jeho obchodním partnerem.

Jerry Bruckheimer

Jerry Bruckheimer

Megahity a Oscary

Filmy, které společně produkovali, získaly 15 nominací na Oscara, dva Oscary, čtyři Grammy, tři Zlaté glóby a další ocenění. Bruckheimer má talent dělat z herců, které obsadí, hvězdy: Policajt v Beverly Hills odstartoval kariéru Eddieho Murphyho, Top Gun udělal z Toma Cruise (portrét herce) mezinárodní superstar.

Od roku 1995 pracuje na jednom hitu za druhým. Produkoval mimo jiné Skálu se Seanem Connerym (portrét herce) a Nicolasem Cagem, která definitivně potvrdila, že je úspěšný producent. Vydělala totiž 350 milionů dolarů a stala se nejprodávanějším filmem na videu. Zároveň to byla poslední spolupráce se Simpsonem, který při natáčení tragicky zahynul.

Armageddon

Armageddon

Spolupráce se samými hvězdami

Na vlastní pěst pak Bruckheimer pokračoval v roce 1997 filmem Con Air, který udělal z Cage mezinárodního akčního hrdinu, vydělal 200 milionů dolarů a získal dvě nominace na Oscara. O rok později realizovala společnost Touchstone Pictures Armageddon s Brucem Willisem (portrét herce), Billym Bobem Thorntonem, Benem Affleckem, Live Tylerovou a Stevem Buscemim (portrét herce). Tento film vydělal 560 milionů dolarů. Ještě ten samý rok Bruckheimer produkoval snímek Nepřítel státu s Willem Smithem (portrét herce) a Gene Hackmanem.

V roce 1997 si sám zahrál ve filmu Whatever Happened to… Clement and La Frenais?.

G-Force

G-Force

Současnost a budoucnost

Mezi jeho nejnovější filmy patří například Princ Persie: Písky času (Prince of Persia: The Sands of Time, 2010), Báječný svět shopaholiků (Confessions of a Shopaholic, 2009) nebo G-Force (2009).

Do nového tisíciletí vstoupil Bruckheimer s celosvětovými zisky přes 11 miliard dolarů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jerry Bruckheimer: Oscarový a multimiliardový producent!