Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Jenštejn, hrad uprostřed vesnice

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

15. 6. 2010

Uprostřed obce Jenštejn, která se nachází pár kilometrů severovýchodně od Prahy, se tyčí téměř 700 let stará věž, která byla součástí stejnojmenného gotického hradu, a pamatuje leccos – od husitských válek až po ty světové. A je z ní krásný výhled do okolí…

Hrad Jenštejn, Zdroj: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Něco z historie

Nejstarší písemná zmínka o hradu postaveném na skalnatém výběžku pochází z první poloviny 14. století, z této doby se zachovala spodní část věže. Vybudováno bylo také několik rybníků a voda z nich v případě nebezpečí zaplavila příkop hradu, ten byl s okolím spojen padacím mostem. Název hradu vznikl ze jména jeho pravděpodobného zakladatele, kterým byl Jeneč z Janovic. V roce 1368 Jenštejn koupil Pavel z Vlašimi a po něm ho zdědil jeho syn Jan z Jenštejna. V této době proběhla rozsáhlá přestavba, na které má zásluhu dílna Petra Parléře. Janovi byl ke konci 14. století Jenštejn zabaven panovníkem Václavem IV.

Láska na Jenštejně

O zamilovaném mladém Janovi z Jenštejna vypráví pověst. Měl odjet studovat na univerzitu, ale prosil svou matku Markétu, aby mohl na hradě zůstat ještě chvíli po dokončení přestavby hradu. Nakonec souhlasil i jeho otec Pavel. Janova matka si ale všimla, že se její syn poslední dobou chová zvláštně – zamiloval se totiž do dcery stavitele Jenštejna. Paní Markéta však nechala dceru poslat pryč a smutný Jan odjel studovat s tušením, že jeho lásku poslala pryč jeho matka…

Dnešní výzdoba věže, Zdroj: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Jenštejn vystřídal mnoho vlastníků, žil zde i Prokop Holý; posledním šlechtickým majitelem byl Jan Dobřichovský, kterému byl hrad kvůli dluhům zabaven a stavba začala chátrat. V roce 1641 hrad  navíc zpustošili Švédové a časem byl obydlen chudinou.

Současnost

V 70. letech proběhla rekonstrukce a archeologický výzkum oblasti, díky němuž se přišlo na to, že skála, na které hrad stojí, byla osídlena již mnohem dříve. Z hradu se zachovala věž, která je 22 metrů vysoká, v průměru má 8,5 metru a její zdi jsou silné až 2,6 metru. Ve věži je umístěna expozice s názvem Z dějin obce Jenštejn a v druhém podlaží se dochovala kaple. Na nádvoří uvidíte obvodové stěny bývalého paláce a hladomornu.

Jenštejn můžete navštívit od začátku dubna do konce října. Určitě se vyplatí vystoupat až na věž, je z ní úžasný výhled.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jenštejn, hrad uprostřed vesnice