Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Jeff Koons. Umělec soudobých trendů dražen za rekordní částky

Martina Knapová

Martina Knapová

9. 12. 2014

Americký umělec středního věku Jeff Koons je známý především svými zvětšeninami předmětů z každodenního života. Ačkoliv se jeho díla zdají na první pohled banální, prodávají se s úspěchem za neuvěřitelně vysoké částky. Z toho důvodu patří tento žijící umělec k nejdražším a nejžádanějším tvůrcům na světě.

Hanging heart, Jeff Koons, Zdroj: www.jeffkoons.com

Hanging heart, Jeff Koons. Zdroj: www.jeffkoons.com

Jedna z umělcových Ballon Flowers (Balonkových květin) byla vydražena za neskutečných 25 milionů dolarů. To je nejvyšší suma v historii uměleckých prodejů, která byla připsána žijícímu umělci. Z dalších slavných děl je třeba zmínit Hanging heart (Visící srdce), na němž začal autor pracovat už od roku 1994 a postupně vytvořil pět barevných verzí.

Ballon dog, Jeff Koons, Foto: Librado Romero

Ballon dog, Jeff Koons. Foto: Librado Romero

V celém Koonsově díle se rovněž opakuje téma Ballon dog (Psa z balónků), který je sice vytvořen z oceli, ale jeho provedení stále vyvolává protichůdné reakce uměleckých kritiků. Jedni považují Koonse za osobitého umělce, jiní ho odsuzují pro přílišnou primitivnost jeho díla. Pravdou zůstává, že sám autor o svých dílech tvrdí, že neobsahují žádný skrytý význam.

Ballon flower, Jeff Koons, Zdroj: www.jeffkoons.com

Ballon flower, Jeff Koons. Zdroj: www.jeffkoons.com

Dílo Jeffa Koonse je kritiky zařazováno do kategorie neo-pop art nebo také post-pop art a rozhodně ukazuje, že hranice mezi kýčem a uměleckým dílem je až nebezpečně tenká. V současné době je k vidění retrospektiva umělcova díla v Centre Pompidou v Paříži, tak si ji nenechte ujít, pokud do tohoto šarmantního velkoměsta zavítáte třeba na vánoční svátky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jeff Koons. Umělec soudobých trendů dražen za rekordní částky