Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Jedna z nejstarších Češek dnes slaví 107 narozeniny. Přála jí i 82 letá dcera a syn

ČTK

ČTK

16. 10. 2015

Marie Matoušková z Cetoraze na Pelhřimovsku bude mít v pátek 107. narozeniny. Dnes je oslavila se svou dcerou a synem. S květinou, dárkovým balíčkem a gratulací přišli blahopřát také zástupci obce. Podle její dvaaosmdesátileté dcery Marie Pravečkové se babička na svůj věk těší poměrně dobrému zdravotnímu stavu.

senior-duchodce-nemocnice

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

„Před několika dny onemocněla zánětem v koleně, po ošetření v nemocnici jí ale řekli, že jinak je na tom dobře. Akorát trochu ztratila chuť k jídlu a musí se nutit,“ řekla Pravečková ČTK. Marie Matoušková se narodila 16. října 1908 v Cetorazi. Po základní škole nastoupila do služby u sedláků v okolních obcích. Poté se vdala a zůstala v domácnosti. V životě nebyla vážněji nemocná. Pochází ze sedmi dětí, z nich ještě na Znojemsku žije její devadesátiletá sestra.

Matoušková patří k nejstarším lidem v Česku. Neoficiální titul nejstarší Češky držela do letošního května Marie Behenská z Plzně. Zemřela ve 110 letech. Podle údajů sociální správy z poloviny loňského roku žilo v Česku 920 stoletých či starších lidí, z toho 774 žen.

Nejstarším člověkem narozeným v Česku byla podle dostupných údajů Marie Míková, která se narodila v květnu 1882 v Chýnově u Tábora a zemřela v listopadu 1994 ve věku 112 let a 178 dní. Jelikož žila a zemřela ve Vídni, je pod jménem Maria Mika považována za nejstaršího občana Rakouska.

Historicky nejstarší ověřenou osobou světa je Francouzka Jeanne Calmentová, jež zemřela v srpnu 1997 ve 122 letech a 164 dnech.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jedna z nejstarších Češek dnes slaví 107 narozeniny. Přála jí i 82 letá dcera a syn