Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Jedlíci čokolády: premiéra s příchutí Čechova, Almodóvara i Woodyho Allena

Poslední premiéra 126. sezóny Klicperova divadla, tragikomedie Jedlíci čokolády, diváky jistě potěší. Tato zbrusu nová hra z pera Davida Drábka a Darka Krále vystihuje dnešní zrychlenou dobu z pohledu tří sester, které se snaží najít lásku a plně se zorientovat ve světě.

Poetika Davida Drábka zcela jistě zasáhne city mnohých žen, ale i muži si přijdou na své. Inspirací pro ne ledajakou moderní pohádku byly Drábkovi Tři sestry od Čechova, Almódovarovy filmy, Čokoláda s Johnnym Deppem, nebo třeba Láska nebeská a mnohé další, o kterých se ve hře herci zmíní. Jak se říká, láska prochází žaludkem, a proto stokilová Róza ví, že karbanátky z půlky vepře a krávy dokáží s muži udělat divy.

Princezny, láska, zakletý hrad a princové…

Pohádku o třech zakletých princeznách a třech opuštěných mužích zakomponoval Drábek do jednoho obrovského domu, který připomíná zakletý hrad s mnoha tajnými chodbami, kterými prochází opuštěná vdova, maminka tří sester, jež dokonce i s jednou z nich promlouvá. I duchové v Drábkově metafoře mají své místo. Vždyť i každý z nás jistě někdy mluví s někým hodně blízkým, který už není naživu a sděluje mu svá tajemství. „Chybí mi surikaťák, to přiznávám,“ říká jednou sama sobě Valérie, jež ale nechce opustit rodinné sídlo a najít si takového muže.

Jedlíci čokolády

Jedlíci čokolády jsou hrou o ženách prahnoucích po lásce, štěstí a radosti. Novodobá pohádka o zakletých princeznách představuje další Drábkův vrchol, na který se tento mladý režisér dostal.

Šťastná konstelace hvězd v inscenování Jedlíků čokolády

V Hradci Králové se Drábkovi daří. Nejenže ve svých dramatech vystihuje problémy současné doby (Náměstí bratří Mašínů, oceněné Cenou Alfréda Radoka, Noc oživlých mrtvol, či stále hrající Sherlock Holmes), ale dokonale umí skloubit jedinečnost s jednoduchostí, kde na jevišti neexcelují jenom postavy, ale hovoří i scéna sama za sebe, vše dohromady žije a tepe svým životem a souzní v jeden celek. Drábek má do detailu vše promyšleno, a proto se svým týmem vždy vykouzlí inscenace, na které se nezapomene.

Jedlíci čokolády

V Jedlících čokolády má své místo kromě scény i neobyčejná hudba v podání Darka Krále a jeho kapely Maya. Do srdceryvných scén s obézní Rózou, která už své břicho nemůže vystát, zní jejich song The sensual frost. Tragično se vystřídá s komedií a z nevlídných dnů se rázem stanou slunné a velice radostné, provoněné Nino Ferrerem a jeho hitem Les Cornichons! Komediální rozměr Jedlíků zajistí jak autentické herectví Pavly Tomicové, tak i Jiřího Zapletala, který se hradecké veřejnosti představí v úplně jiné roli, a musím říci, že mu sedne!

Jedlíci čokolády

Klicperovo divadlo v Hradci Králové

Režie: David Drábek

Hrají: Isabela Smečková Bencová, Pavla Tomicová, Pavlína Štorková, Dušan Hřebíček, Jiří Zapletal, Miroslav Zavičář, Zora Valchařová – Poulová, Jakub Tvrdík ad.

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jedlíci čokolády: premiéra s příchutí Čechova, Almodóvara i Woodyho Allena