×
TOPZINE.cz

Jedl Marek Eben vtipnou kaši nebo přechytralé chlebíčky?

Foto: Moderátor Marek Eben
Moderátorem prvního cyklu edukatovních koncertů bude oblíbený herec Marek Eben, Zdroj: ČT

Marek Eben. Po vyslovení tohoto jména se většině lidí vybaví známý herec a moderátor – z poslední doby například z pořadu Star Dance na České televizi. Díky desce Chlebíčky, které vydal v polovině června loňského roku spolu se svými bratry, je nyní znám veřejnosti i jako muzikant.

Moderátorem prvního cyklu edukatovních koncertů bude oblíbený herec Marek Eben, Zdroj: ČT

Chlebíčky přesto nejsou první CD, které bratři Ebenové vydali. První, Malé písně do tmy, jim vyšlo již v roce 1984, předchůdce loňského alba v roce 2002. Už CD s názvem Já na tom dělám získalo platinovou desku za prodej  a ocenění Anděl 2002 v kategorii folk a country. Přestože hudebními kritiky byly Chlebíčky přijaty velmi pozitivně, určitě bychom se měli zeptat: „Kdyby takovou desku vydal někdo jiný, byla by odezva stejná?”

Myslím, že podobnou desku u nás může složit hodně lidí, ale ne každému se v dnešní době podaří ji vydat. Marek Eben má zkrátka bratry jen dva.

Při poslechu desky se nejen recenzentům, ale snad každému vryjí do paměti vtipné texty a zajímavé slovní hříčky prostředního bratra Ebenů – Marka. On je skladatelem i textařem celé kapely. V kapele si zahráli i zpěvák a kytarista Pavel Skála, Jaromír Honzák hrající na kontrabas, baskytarista a harmonikář Jiří Veselý či bubeník Jiří Zelenka.  V písni Houston se jako host objevila herečka Jaroslava Kretschmerová.

Oproti předchozí desce je na kapele vidět velký pokrok především v aranžích. Pět let aktivního koncertování je přeci jen znát. Písničky mají i z desky, která se točí v autě či doma v přehrávači, příjemný pohodový domácí nádech.

Někdy jsem si při poslechu Marka Ebena říkal, zda tyto písničky nejsou určeny spíše do Zpívánek. Co je vlastně Marek Eben? Písničkář? Nebylo by směšné zařadit ho k Jaromíru Nohavicovi či Karlu Krylovi? Vždyť zpěv, který předvádí, zvládnu snad i já!

Čím více písniček jsem si poslechnul, musel jsem se zauvažovat, zda se ke mně CD dostalo správně. Písničky Karlovy Vary a Pomník, ve kterých se Marek Eben svými texty dotýká i smrtelnosti, mě zanechaly šokovaného sedět na židli. Pokud jsem do této doby respektoval vtipnost a nadhled autora, pak zde musím konstatovat nepřirozenou přechytralost a žertování za každou cenu. Spojení žádosti o vybudování pomníku a obavy z toho, aby na něj nemočili čokli, na mě zapůsobily tak, že mě má autor za lehce senilního důchodce. Ba co víc – důchodkyni poblázněnou Ebenovským šarmem.

Do konce desky jsem se této vnuknuté myšlenky nemohl zbavit.  Pocit přebyla až píseň Folkloreček, která má být zřejmě parodií na četné zpracování českých lidových písní do populární podoby. V tu chvíli jsem si vybavil pár vtípků Marka Ebena z České televize – už tehdy jsem měl dojem, že řadu z nich snad musel pronést jen proto, aby v průběhu večerního pořadu pobavil všechny generace sledující televizi.

Snaha zavděčit se všem, dát možnost zazpívat si pár písniček společně s autorem, najít si skryté poslání v jednoduchém textu, nostalgicky si zavzpomínat – tak na mě působí Chlebíčky Davida, Marka a Kryštofa Ebenů.

Zbaštíte jim to?

Bratři Ebenové – Chlebíčky

Vydáno: 16.6. 2008
Celkový čas: 43:54

Skladby: Chlebíčky, Zprava dobrý, Karlovy Vary, Pomník, Někdo klepe, XL, Sloni, To nic, Houston, Houpám se, Folkloreček, Poslední valčík

Vydalo: Sony BMGDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..