Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Jedinečné komiksy Káji Saudka jdou do dražby. Kam se vyšplhá jejich cena?

FOTO: saudek_drop_that_gunOsmdesát originálních kreseb Káji Saudka jde do dražby. Na aukci, která proběhne 4. prosince v Topičově salonu, se budou dražit díla krále českého komiksu po boku obrazů Emila Filly a Vojtěcha Preissiga.

FOTO: saudek_drop_that_gun

Kresba Drop that gun! z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku je odhadována na 10-15 000 Kč, Zdroj: 1. Art Consulting

Aukce starého, moderního a současného umění, která proběhne v neděli 4. prosince v prostorách Topičova salonu, slibuje bohatou nabídku uměleckých děl. Na své si přijdou jak investoři a sběratelé klasického umění, tak i obdivovatelé komiksů.

Komiksový rok

Rok 2011 je plný komiksů. Poté, co byl do kin uveden originální snímek Alois Nebel, došla naše společnost ke znovuobjevení tohoto žánru. Teď je tu aukce děl našeho nejvýraznějšího komiksového kreslíře. Zda jde o shodu náhod nebo o dobrý obchodní tah, zůstává otázkou. Jisté je, že se máme na co těšit, bude totiž z čeho vybírat.

FOTO: kaja- saudek_pepik_hipik

Komiksy Pepík Hipík byly dlouhou dobu považovány za ztracené

Do aukce byly zařazeny Saudkovy kresby, komiksy a 30 prací, které vytvořil společně se svým bratrem fotografem Janem Saudkem.

Pepík Hipík v hlavní roli

Mezi samostatnými kresbami nalezneme například obrázek Drop that gun! z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo návrh filmového plakátu Barbarella. Odhadní cena obou listů je 10 000-15 000 Kč.

Mezi komiksy vévodí tři kompletní soubory komiksových kreseb Pepík Hipík. Díl Pepík Hipík v rukách extrémních sil vytvořený dle námětu a scénáře Rudolfa Křesťana obsahuje celkem devět kreseb. Jeho odhadní cena je 80 000-100 000 Kč, což je nejvyšší cena ze všech Saudkových dražených děl.

FOTO: Jan Saudek- Takové vedro

Takové vedro od Jana a Karla Saudkových

Třetí skupinu tvoří díla vytvořená společně s bratrem Janem Saudkem. Jedná se nejčastěji o fotografie doplněné komiksovými bublinami s vtipným textem. Odhadní ceny se u těchto kusů pohybují od 5 000 Kč do 15 000 Kč.

Karel Saudek se narodil 13. května 1935 jako jednovaječné dvojče Jana Saudka, známého fotografa. Z politických důvodů nemohl jít studovat, a tak začal pracovat jako technický kreslíř a kulisák ve filmových studiích na Barrandově. V roce 1966 vystoupily jeho kresby poprvé ve známost široké veřejnosti, když byly použity ve filmu Kdo chce zabít Jesii?. Poté následovalo vydání jeho komiksů o Muriel. Předlohou postav mu byly skutečné osobnosti. V záporné postavě Xerona můžeme spatřit rysy jeho bratra, se kterým vedl v té době spor. V podobě Muriel zase herečku Olgu Schoberovou – tehdejší sexsymbol. V roce 1971 spolupracoval na filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku, v  80. letech na seriálu Okna vesmíru dokořán. Ve své jedinečné tvorbě byl v mnohém ovlivněn americkým komiksem 50. let. Jeho osobitý styl plný erotických a politických narážek se proslavil po celé zemi. Po nešťastné nehodě v roce 2006, kdy mu zaskočilo při jídle sousto, leží v kómatu v Motolské nemocnici.

Mimo děl Saudkových budou dalšími zajímavými položkami na aukčním seznamu díla známých autorů jako je Emil Filla, Vojtěch Preissig, Zděněk Sýkora nebo Jiří Sopko. Mezi nejvyšší dosažené částky by se měl tradičně zařadit Emil Filla. Vůbec nejdražší dílem by se ovšem měl stát abstraktní obraz Skrytá linie v ploše od Vojtěcha Preissiga.

Jak celá dražba dopadne a jaký bude mít úspěch komiksová tvorba oproti klasické malbě můžeme zatím jen tipovat. Ihned po skončení aukce od nás ovšem můžete očekávat nejčerstvější novinky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jedinečné komiksy Káji Saudka jdou do dražby. Kam se vyšplhá jejich cena?