Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Jedete autem na hory? Poradíme, jak před cestou připravit pneumatiky

Tomáš Miška

Tomáš Miška

14. 12. 2011

FOTO: Při zimních radovánkách nezapomínejte na potřebnou výbavuZima přichází. Nedílnou součástí lyžařských dovolených musí být kontrola zimních pneumatik. Poradíme vám, jak připravit a zkontrolovat zimní obutí pro bezpečnou jízdu do hor.

FOTO: Při zimních radovánkách nezapomínejte na potřebnou výbavu

Při zimních radovánkách nezapomínejte na potřebnou výbavu, Zdroj: sxc.hu

Pokud plánujete cestu do hor autem, nezapomeňte na pečlivý výběr zimních pneumatik. Jejich stav je totiž klíčový pro bezpečnost jízdy na zasněžené nebo zledovatělé vozovce.

Zimní pneumatiky by měly být při jízdě do hor naprostou samozřejmostí, jejich používání navíc od letošního roku ukládá rozporuplný silniční zákon. Důležitým elementem pro bezpečnost jízdy je však i jejich kontrola a důsledná příprava.

Změřte hloubku dezénu a zkontrolujte tlak v pneumatikách

FOTO: Dejte opravdu velký pozor, když země klouže

Dejte opravdu velký pozor, když země klouže

Nová nesjetá zimní pneumatika si dokáže dobře poradit s namrzlou vozovkou. Hloubka dezénu se u takových gum pohybuje kolem osmi milimetrů. Hranicí hloubky vzorku jsou čtyři milimetry. S větší mírou opotřebení pneumatiky se jízda stává nebezpečnější.

Také správný tlak v pneumatikách ovlivňuje jízdní vlastnosti vozu. Přehuštěné pneumatiky ztrácí svoji přilnavost. Naopak při nízkém tlaku klesá ovladatelnost vozu a brzdná dráha se prodlužuje. Optimální hodnotu nahuštění pneu naleznete ve velkém technickém průkazu.

S klesající teplotou se zmenšuje objem vzduchu. V zimním období je tudíž doporučeno hustit pneumatiky o 0,2 baru více, než je předepsáno od výrobce.

Nešetřete na bezpečí, zbavte se starých pneumatik

Po uplynutí životnosti ztrácí pneumatika své vlastnosti, tvrdne a dostatečně nepřilne k povrchu vozovky. A to i v případě, že s autem nejezdíte a míra opotřebení nepřekročila stanovenou mez. Na životnost pneumatik má vliv mnoho faktorů, údržba, skladování nebo huštění. Dobu použitelnosti nelze zobecnit, odborníci však doporučují výměnu nejpozději každých šest let. Stáří je možné zkontrolovat na boku pneumatiky.

Sněhové řetězy. Ačkoliv nejsou součástí povinné výbavy vozidla, na dovolené v horách by neměly chybět. Při jejich nákupu je třeba zohlednit především rozměr plášťů, zaměřte se také na značku a konkrétní model vozu.

FOTO: Sněhové řetězy mnohdy řeší nepříjemné situace

Sněhové řetězy mnohdy řeší nepříjemné situace

A naší poslední radou a vaší povinností je, jak to udává silniční zákon, nazout na vozidlo pneumatiky s označením M+S, a to na všechna čtyři kola. Zamezí to nebezpečí smyku na vozovce a nedotáčení v zatáčkách. Nešetřete na nesprávných místech!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jedete autem na hory? Poradíme, jak před cestou připravit pneumatiky