Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Jedenáct fantastických dní v Chotěboři aneb Festival fantazie 2009

Jan Nohovec

Jan Nohovec

14. 7. 2009

FF článekNejvětší účast, nejrozsáhlejší program, čeští i zahraniční hosté, hromada besed, přednášek a promítání, dlouhé hodiny strávené nad stolními hrami i  DDRkem, výstava Martina Zhoufa a SF modelů, káva a zákusky v čajovně, slaninové tousty, Cosplay, focení Google Street View, fotbalový turnaj, půlnoční taneční, vyhlášení Aeronautila, chotěbořské pivo a spousta nových přátel stejně jako zničené hvězdné brány, výpadky techniky, opožděný program a rekonstrukce OA – to všechno a mnohem víc byl 14. ročník chotěbořského eFeFka.

Festival fantazie se v průběhu let několikanásobně rozrostl – letos byl dlouhý již 11 dní a hostil téměř 50 programových linií s celkem víc jak 1 700 pořady, které mělo šanci navštívit 2 300 účastníků. Někteří z nich byli dostatečně šílení, aby zůstali po celou dobu conání, ale někteří přijeli jen na první prodloužený víkend, který byl tak trochu netradičně vrcholem celého festivalu. V minulých letech se totiž osvědčilo, že monumentální finále chotěbořské akce nastane až druhý víkend v řadě, letos však kvůli začátku července uprostřed týdne vyšel hlavní hřeb programu už na první sobotu a neděli. Pro nadšence, který na FF trávil celých jedenáct dní, tak byl první víkend časem výborných přednášek a besed se známými osobnostmi, zatímco od úterka do neděle dvanáctého začalo lidí a zajímavého programu pomalu a jistě ubývat a festival se vytrácel do ztracena. I tak však často nastaly tradiční situace, kdy by se člověk rád rozčtvrtil, aby stíhal všechny lákavé pořady.

Těmi jako obvykle nejoblíbenějšími liniemi byly Avalcon a Maelström, které byly pořádány ve velkém sále KD Junior a později v zrcadlovém sále. Přinesly mnoho besed a zajímavých přednášek, jichž se zhostily hvězdy české fantastiky jako Pavel Renčín (Městské války – kde začíná fikce), Tomáš Němec (Česko-německá trojka), Petra Neomillnerová (Animus a anima), Vladimír Šlechta (Proč mají princezny dlouhé vlasy?), Františka Vrbenská (Devět podob ďábla), Jana Jůzlová (Cestování jako inspirace) nebo Jiří W. Procházka a Vlado Ríša. Ze zahraničních hostů dorazili mimo Slováka Onreje Herce hlavně producent James Fitzpatrick a skladatel Trevor Jones, jejichž tři pořady byly (spolu s Ithilinou kontroverzní přednáškou Kdy, kde, jak a s kým šukat na FF?) asi těmi nejnavštěvovanějšími. Je třeba podotknout, že někteří účastníci si stěžovali na kvalitu překladu z angličtiny do češtiny (opravdu byl někdy dost nepřesný), ale celkově to překladatelka zvládala poměrně obstojně. Kromě přednášek a besed se i křtilo, například nová antologie Memento mori, sbírka povídek Pavla Renčína Beton, kosti a sny nebo aktuální Ježíšku, já chci plamenomet.

Na své si přišli i ti, kterým utekly některé nové filmové počiny. Ty se promítaly několikrát denně v kině, a přestože si často člověk musel za dvacetikorunu koupit jako nutné zlo místenku, kinosály byly nabité, zvláště při dvojím promítání Star Treku XI a Wolverina nebo při Andělech a démonech, Podivuhodném případu Benjamina Buttona či monumentálním tříhodinovém finále Battlestar Galactiky. Kromě toho se na různých liniích promítaly i tematické filmy (na LOTRconu rozšířené verze Pána prstenů, na NarniaConu Lev, čarodějnice a skříň a Princ Kaspian, na SoundtraConu Merlin, na DunaConu obě filmová zpracování Herbertova díla, na DozorConu Noční i Denní hlídka, na PaganConu The Wicker a Mlhy Avalonu a mnoho dalších) a dokonce i pauzy ve velkém sále KD Junior byly vyplněny filmovými snímky jako Kozí příběh nebo druhý Hellboy. Staré klasiky fantastiky jako série Terminátor a Vetřelec pak mohli fanoušci shlédnout na FanFestu.

Ochuzeni o své favority však nebyli ani seriáloví maniaci, kteří měli možnost navštívit SeriesCon o mnoha zajímavých nových a starších počinech ze seriálové tvorby. Vlastní programové linie měli LOST, Buffy, Prison Break, Heroes, Supernatural, Babylon 5, již zmíněná BSG či britské seriály sdružené do linií BritCon a CultCon. Anime a manze se věnoval velice oblíbený a navštěvovaný AMcon, jehož tematické přednášky o ecchi, mecha a hororu či zajímavá Cenzura v anime doslova praskaly ve švech.

Opomenout se samozřejmě nedá ani „hvězdná trojka“ Star Wars, Star Trek a StarGate, z nichž každá měla naplánován bohatý několikadenní program. Zajímavý byl i MoveCon se svými pořady věnujícími se tancům od středověku až po současnost ve všech zeměpisných šířkách a délkách, stejně jako PaganCon zaměřený na pohanská náboženství a tradice, nebo HistoryCon zabývající se historií blízkých i vzdálených zemí. Na své si přišli fanoušci klasických fantasy, kteří měli možnost navštívit LOTRcon, zaměřený letos hlavně na světové mytologie, ZaklínačCon nebo VampCon. Hororoví nadšenci zase mohli zajít na již tradiční Studnu, futuristé na veskrze přitažlivý FutureCon a záhadám a mystice naklonění účastníci na MysteryCon. Mnohé programy probíhaly i venku, ať už se jednalo o vodní bitvy, bojovky, Orclimpiádu nebo geocachingový lov.

Z drobných perliček, které po celou dobu okořeňovaly již tak nabitý program, lze vyjmenovat focení Google Street View (po hodinovém čekání těch pět vteřin, kdy projíždějící auto nasnímkovalo stovky fanoušků v kostýmech, stálo za to), turnaj fotbalové ligy (dosavadního vítěze FK Pevnost sesadil tým Mindok) nebo trochu minimalistickou výstavu sci-fi modelů letounů a některých obrazů Martina Zhoufa, autora trojice pyramid na plakátech letošního FF, GameFestu a FFS. Celý program pak zakončil Večer fantazie, kde ředitel festivalu Václav Pravda poděkoval partnerům, dobrovolné fanynky z MoveConu provedly originální orientální taneční vystoupení a Jaroslav Mostecký vyhlásil tradiční tombolu a letošního Aeronautila. Toho získal Martin Zhouf za dlouhodobý přínos fantastice, Pavla Lžičařová za obnovení serveru FantasyPlanet nebo Pavel Renčín za román Zlatý kříž.

Jen těžko lze vyjmenovat všechny programy a jejich přednosti i negativa, protože navštívit každý zajímavý pořad je prozatím nadlidským úkolem. I tak se ale dá s jistotou říci, že na celém Festivalu fantazie panovala ryze přátelská a příjemná atmosféra, podpořená několika hospůdkami, FF bufetem a dvojím opékáním prasete. Výbornými vychytávkami byly večerní programy v KD jako koncert skupiny Barbard, divadelní představení či půlnoční taneční, ke všeobecné spokojenosti přispívala i svižná registrace (zde patří pořadatelům dík za nový systém AMBER) nebo nové chotěbořské pivo, kterého se vypilo hned 44 sudů. Ano, samozřejmě, že tu byla fůra nedostatků – často selhávala technika (zvláště v Sokolovně), což však již k podobným akcím neodmyslitelně patří a bez nich by to ani nebylo ono, mnoho lidí přijelo jen, aby se opilo (a následně zničilo vlašimské hvězdné brány), nedaleká OA se po celou dobu zuřivě opravovala a program na další den byl často nevídanou věcí, i tak si ale mnozí FF‘09 užili a odjížděli z Chotěboře naplněni skvělými zážitky a bohatší o fůry nových přátel. A o to přece jde ne?

Autor děkuje pořadatelům za úžasně odvedenou práci a těší se na shledanou se všemi účastníky na šestidenním Festivalu fantazie speciál 27. října až 1. listopadu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jedenáct fantastických dní v Chotěboři aneb Festival fantazie 2009