Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jeden svět 2010: Festival lidských práv začíná!

Redakce

Redakce

9. 3. 2010

Jeden_svet_10_vizual_bez_logJeden svět: 10. – 18. 3, mladými nejvíce navštěvovaný filmový festival v Praze. Letošní ročník festivalu předvede divákům desítky filmů týkajících se témat, která jsou v moderní společnosti tabuizována, či se o nich zkrátka neví. A to vše začíná již zítra!

zdroj: www.jedensvet.cz

Jeden svět 2010 Zdroj: jedensvet.cz

V úterý 2. 3. proběhla v kině Aero tisková konference k festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Jako první vystoupil tiskový mluvčí festivalu Filip Šebek. Zmínil dva zajímavé okamžiky, které nás čekají. Konkrétně projekce filmu (nejen) pro nevidomé. Tento film má speciální dabing pro nevidomé. Ten, kdo přijde a vyzkouší si na vlastní kůži s páskou přes oči, jaké to je být nevidomým, získá vstupenku zdarma na ten samý film již ve standardním promítání, aby tak mohl své pocity a zážitky srovnat. Film Nevítaní, 14. března, kino Atlas.

Dalším zajímavým momentem, který Filip Šebek zmínil, je koncert kapely MTO Universal Praha neboli Malý Taneční Orchestr, tvořený herci Divadla Sklep, který se uskuteční 16. 3. v Lucerna music baru. Vstup je zdarma pro všechny návštěvníky, kteří se prokážou vstupenkou na libovolný film.

MTO Universal Praha, zdroj: www.musicfoto.net

MTO Universal Praha Zdroj: musicfoto.net

Kde všude festival proběhne?

Dále vystoupila ředitelka festivalu Hana Kulhánková. Upozornila na Jeden svět online na stránkách České televize, kde se objeví filmy diváky a publikem nejvíce oceněné. O jeden svět nepřijdou ani zahraniční diváci. Uskuteční se týden Jednoho světa v Bruselu a v Rumunsku. Zajímavým projektem je Do It Yourself. Kromě oficiálních míst festivalu jako je kino Lucerna, Světozor či Atlas bude možno některé filmy zhlédnout i na dalších místech – klub Cross, Podsklepno, Vysoká škola ekonomická, Přírodovědecká fakulta UK a KC Beseda v Klánovicích.

Tyto projekce zajišťují dobrovolníci, kteří se v minulých letech rozhodli založit si svůj vlastní minifestival a kteří se řídí mottem letošního ročníku Jak získáš své diváky ty?. Na internetu proběhne hlasování o osmnácti filmech, ze kterých ke třem nejlepším budou zakoupena všechna práva, a právě tyto tři filmy si bude možno zapůjčit domů. Zahajovacím filmem jsou Dny zelených nadějí, ukazující situaci v Íránu před a po volbách.

Dny zelených nadějí, zdroj: www.jedensvet.cz

Dny zelených nadějí, zdroj: www.jedensvet.cz

Jeden svět pro studenty

Jeden svět na školách, jehož ředitelem je Karel Strachota, připravil pro žáky základních a středních škol bohatý program. V dopoledních projekcích, o které je každým rokem rekordní zájem, uvidí děti například devítiminutový film Tučňáci v tísni, Obávaná kačenka a další. Pro studenty jsou připraveny projekce filmů z programu.

Dramaturgyně programu Kateřina Bartošová prozradila, že na festival se přihlásilo 1600 snímků. Z tohoto obrovského množství bylo vybráno a následně rozřazeno do kategorií 101 nejlepších. O kategoriích a porotách více zde.

Na festival přijede již tradičně mnoho zajímavých osobností, včetně čínského a korejského režiséra.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jeden svět 2010: Festival lidských práv začíná!