Menu
TOPZINE.cz
Věda

Je zívání nakažlivé? Pověra nebo vědecky potvrzený fenomén?

Redakce

Redakce

10. 7. 2017

Nakažlivé zívání – existuje, nebo jde o pouhou pověru? Vědci se v názorech liší. Pokud nakažlivost zívání potvrzují, jak ji vysvětlují?

Nakažlivé zívání – jak dlouho trvá?

Psycholog Rohan Kapitány tvrdí, že žádný vědecký výzkum dosud nakažlivost zívání nepotvrdil. Sám se přitom pokusil dokázat opak. 80 studentů rozdělil do menších skupinek, přičemž každá skupinka seděla okolo stolu tak, že na sebe studenti mohli vidět. Někteří měli na očích masku, jiní ne. Kapitány pak vše nahrával a zkoumal, jestli budou studenti s postupem času více zívat a jestli zívání bude nakažlivé.

Ukázalo se, že po nějaké době studenti sice opravdu zívali více, ale nakažlivost zívání se podle autora výzkumu nepotvrdila – když jeden člověk zívl, nenásledovalo prý většinou do tří minut zívnutí někoho jiného. Výzkum má ale řadu nejasností: do kolika minut je zívání ještě nakažlivé? A nemůže nakažlivost zívání ovlivňovat i to, jestli této teorii o zívání věříme?

Zívání, empatie a zrcadlové neurony

Mnoho psychologů považuje nakažlivost zívání za jasnou věc a snaží se jen přijít na to, proč se objevuje. V roce 2013 tak švýcarští vědci promítali 11 dobrovolníkům videa se zívajícími, smějícími se a neutrálně se tvářícími lidmi. Zjistili, že pouze v případě sledování zívajících lidí se u účastníků aktivovaly takzvané zrcadlové neurony.

Ty člověku pomáhají vytvářet reprezentaci viděné akce a chování. Když vidíme lidi zívat, náš mozek se chová, jako kdybychom dané chování sami prožívali. Mnoho vědců se proto domnívá, že zrcadlové neurony jsou základem lidské empatie, protože nám pomáhají vžít se do pocitů druhých lidí.

Nikoli empatie, ale věk

S teorií, že by v základu nakažlivého zívání byla empatie, však nesouhlasí vědci z Duke University. Ti tvrdí, že nakažlivé zívání není spojeno s empatií, ale pouze s věkem – s věkem se snižuje. Naopak empatie se ale s věkem spíše zvyšuje, takže by v základě zívání být neměla. Shoda mezi vědci tedy nepanuje – tak počkejme, s čím přijdou další výzkumy a jak jejich výsledky budou vědci interpretovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Je zívání nakažlivé? Pověra nebo vědecky potvrzený fenomén?