Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Je strach a panika z roku 2012 zbytečný?

Irena Siudová

Irena Siudová

19. 1. 2011

Při přelomu roku se to pravidelně hemží předpovědmi na rok nadcházející. Astrologové, kartářky a vědmy se předhánějí ve svých vizích a my je hltáme. A zvláště čím víc se přibližujeme k tolik diskutovanému roku, k roku 2012.

Foto: Laura Mohonea, Topzine.cz

Vyšly snad stovky titulů věnované tomuto tématu. Byl natočen katastrofický film, vznikají webovky a diskuze, kde si můžete přečíst přemíru názorů na datum 21.12.2012. Nikoho to nenechává chladným. Někteří se už teď třesou strachy, jiní se na rychlo přidávají k různým náboženstvím, která vás prý zaručeně zachrání. Další, ač se tváří, že tomu nevěří, se nad tím stejně malinko zamyslí.

Mayský kalendář

Co to je a proč se o něj v současné době všichni tolik zajímají, snad ani nemá smysl psát, protože se to opravdu omílá pořád dokola. Ve zkratce bych pouze shrnula, že Mayové psali kalendář, který končí právě zmiňovaným datem. Tím pádem vzniklo spoustu domněnek a nemalé množství katastrofických scénářů prorokujících konec světa.

Ano, v Mayském proroctví se skutečně mluví o konci světa, ale zcela jinak, než jak je prezentováno v médiích. Proč asi? Abychom se báli! Strach je totiž tím nejlepším prvkem ovládajícím lidstvo. A zároveň nejlepším reklamním tahem. Už jsme se s tím setkali loni. Ze strachu z prasečí chřipky se nakoupilo množství vakcín. Jak to s nimi nakonec dopadlo, víme všichni.

Vsaďte se, že právě knížky o Mayském proroctví patří v současnosti k těm, které se nejvíce prodávají. Ale zpátky ke konci světa. On má totiž podle Mayů nastat pouze konec světa takového, jaký známe teď. Svět se má změnit. A k lepšímu! To je ta – původně velice pozitivní – myšlenka, kterou však lidstvo během let přetvořilo na hotový armagedon.

Změna scénáře

Naštěstí stejně tak jako je plno katastrofických scénářů, je tady také plno těch, které mluví o úžasných změnách, jež mají nastat. Tady jsou některé z nich:

–  ve třetím tisíciletí vstupujeme do tzv. Věku Vodnáře, lidé se začnou více zajímat o duši a o duchovno
–  znovu se spojíme s přírodou a budeme žít v souladu s ní
–  vytvoříme svět bez válek a bez nemocí, kde budou všechny rasy žít v míru a hojnosti
–  oprostíme se od strachu a uvědomíme si svou hlavní podstatu jako spolutvořitelé našeho života

Foto: Laura Mohonea, Topzine.cz

New Age

Stoupenci Nového věku, jak nazývají Věk Vodnáře neboli Zlatý věk, věří, že ve třetím tisíciletí dosáhne lidstvo opravdu toho, že budeme společně žít ve světě bez násilí, povyšování se jeden na druhého a v naprosté harmonii s přírodou i se všemi ostatními na Zemi. Zlatý Věk je vlastně takovou duchovní renesancí.

Všimněte si, že dnes už je zcela běžné léčit se pomocí alternativních medicín, meditovat, nechávat si dělat horoskopy a numerologické výklady. Používat přírodní přípravky, zajímat se o přírodu. Navíc je podle průzkumu stále větší množství lidí přesvědčeno o tom, že existuje život po smrti, věří v existenci andělů a duchovních bytostí. Nesvědčí to o tom, že se skutečně navracíme ke svým původním kořenům?

Ještě bych vás ale ráda seznámila s další teorií. A to s tou, že se 21.12. 2012 nestane vůbec nic. Ačkoli budou myšlenky všech upřeny k tomuto datu, nestane se nic významného. Podle Doreen Virtue, takzvané andělské dámy a jasnovidky, bude rok 2012 další NEUDÁLOSTÍ, stejně tak jako byl rok 2000. Vzpomínáte? Spousta lidí se obávala, že na přelomu milénia nastane konec světa. Ale nestalo se. Tak se lidé zaměřili na další datum. A média ze všech stran zdárně sekundují tomu, aby po světě chodily vyděšené masy lidí čekajících na to, že jim někdo zachrání zadek.

Co tedy můžete udělat pro to, abyste nepropadli panice? Zachovejte si zdravý rozum, věřte tomu, co sami cítíte, že je správné, a nenechte se zmanipulovat ke strachu! Vyhýbejte se negativním zprávám a místo toho si z regálu v knihkupectví raději vyberte takový titul, který vás povzbudí. 22.12.2012 si na nějaký strach ani nevzpomenete.

Pokud se i přesto nadále obáváte, tady je pár titulů, které vám do života navrátí naději a hlavně bezstarostnou náladu. Přečtěte si knihy od zmiňované Doreen Virtue nebo titul Nové tisíciletí od Louise L.Hay, dále Celestinské proroctví, Fenomén indigové barvy nebo třeba Anděl evoluce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Je strach a panika z roku 2012 zbytečný?