Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Je rušení českých ambasád opravdu nutné?

Redakce

Redakce

23. 2. 2011

FOTO: Keňa, NairobiBěhem jediného týdne zrušilo Ministerstvo zahraničí  českou ambasádu v Keni, Kongu, Jemenu, Kostarice a Venezuele. Byl také zrušen generální konzulát v indické Bombaji. Cestovní kanceláře poukazují na fakt, že peníze na podporu ambasád nejsou správně rozděleny. Lze najít účinné opatření, aby se rušení ambasád předešlo?

FOTO: Keňa, Nairobi

Keňa,Nairobi Zdroj: sxc.hu

Jsou úsporná opatření opravdu účinná?

Keňa. Pod ambasádu v Keni patřilo dalších 8 zemí. Spádová oblast pro 15 tisíc českých turistů ročně představovalo v reálu okolo 700 konzulárních případů. Ministerstvo zahraničí nechalo na základě kritiky cestovních kanceláří pracovat v Keni  jednoho českého diplomata na slovenské ambasádě. Tím však není problém vyřešen. Diplomat má nižší pravomoce než velvyslanec a jako jediný zástupce není schopen vyřešit agendu pro všechny žadatele.

Jako hlavní důvod zrušení naší ambasády v Keni se uvádějí finance. Roční rozpočet velvyslanectví v loňském roce byl necelých šest milionů korun. Investice do rekonstrukce české rezidence v Nairobi za poslední tři roky představují 49 milionů korun a účetní hodnota majetku v Keni je nyní 101 milionů korun.
Jedná se o majetek naší země a výdaje na údržbu a ostrahu majetku se nemění. Další nepoužívané české budovy bývalých zastoupení České republiky se udržují také například v Alexandrii nebo v Montevideu.

Výhoda shengenského prostoru
Pokud se nacházíte v zemi shengenského prostoru a dojde ke ztrátě vašich dokladů, ale není zde umístěna česká ambasáda, nezoufejte. Máte možnost obrátit se na jakoukoli jinou ambasádu, která pod schengenský prostor spadá. Následně vás ČR identifikuje jako svého občana a během jednoho dne vám doklady vystaví nové.

Dalším prohřeškem Ministerstva vnitra je plánovaná rekonstrukce české ambasády v moldavském Kišiněvě za 79 milionů korun a oprava ambasády v bulharské Sofii za 218 milionů korun. V loňském roce byl také otevřený nový generální konzulát v Düsseldorfu i přesto, že má Česká republika v Německu několik zastoupení.

Karibik

Karibik je oblastí, kterou ročně navštíví desetitisíce turistů. V Dominikánské republice však ambasáda není, v Kostarice a Venezuele se v současné době ruší. Jejich novým úkolem bude řešení konzulárních případů Čechů, kteří pobývají v New Yorku. Tím se newyorský rozpočet opět zvýší, protože do něj budou nově započítány služební cesty z NY do Karibiku.

Foto: Varadero

Ilustrační foto, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Asociace cestovních kanceláří se domnívá, že tímto chováním Ministerstvo zahraničí přímo poškozuje zájmy českých občanů – turistů. Koncepce rušení ambasád s ní ani s jinou odbornou veřejností v cestovním ruchu nebyla vůbec konzultována.

Informace poskytl Tomio Okamura – viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur AČCKA.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Je rušení českých ambasád opravdu nutné?