Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Je Petr Kocman posledním kovbojem v Čechách?

Redakce

Redakce

23. 4. 2010

PETR_KOCMAN_2007-5Petr Kocman je pro mnohé ikonou české country scény, Karel Černoch jej dokonce pasoval na jejího krále. Ve svém věku už toho stihnul tolik, co jiným trvá celý život a mnozí ani část toho nestihnou. Muž se srdcem kovboje, romantik, prototyp kladného hrdiny, jehož kovbojský klobouk je vidět odevšad.

Petr Kocman, zdroj: petrkocman.cz

Petr Kocman, Zdroj: petrkocman.cz

Jeho hudební cestička se začala vinout již v útlém dětství, kdy se u Kocmanů doma stavovali na svých koncertních šňůrách tehdy ještě strýčkové a tetičky jako Michal Tučný, Věra Martinová, Greenhorns, Fešáci nebo třeba Rangers. Začínal se svým otcem v duu a později spolu založili vlastní kapelu Daňový únik.

Název jim vymyslel Honza Vyčítal, věda, že všichni členové byli živnostníky. Od 18 let strávil jedenáct sezón na koncertních jevištích právě s Greenhorny Honzy Vyčítala. Mezitím stihl založit vlastní skupinu PK Band, spolupracoval například s Věrou Martinovou, Fešáky, zahrál si v prvním českém country muzikálu Benzín a mejkap a účinkoval v představení Šakalí léta v Mostě. Ve svém nabitém programu si Petr našel pár minut a odpověděl exkluzivně pro Topzine.cz na několik otázek.

Petr Kocman, Zdroj: petrkocman-fanclub.cz

Petr Kocman, Zdroj: petrkocman-fanclub.cz

Spolupracoval jsi s většinou legend českého folku, country ale i středního proudu na více než padesáti deskách. Kdo tě tak nejvíc ovlivnil a proč?
Veškeré moje dosavadní hudební spolupráce pro mě byly neobyčejně přínosné. Navíc všichni ti zmiňovaní, kteří k nám domů jezdili, mně vlastně později dali nabídku ke spolupráci, což je pro mě čest a nesmírná satisfakce. Takže nemohu upřednostnit žádnou ze spoluprácí – každá byla výjimečná.

Mnohým čtenářům Topzinu teď bude konečně jasné, kdo je ten kovboj z klipu Lucie Vondráčkové Já to nejsem. Jak došlo ke spolupráci pražské popové princezny s countryovým princem z Brna?
No, z Brna… už jsem 15 let Pražák. Kamarádím se s celou rodinou Vondráčků, takže setkání s Luckou bylo nevyhnutelné. Je to inteligentní, krásná dívka, jejíž názory jsou mi blízké. Občas společně vystupujeme, takže nás napadlo, že bychom rádi duet. A ten pak byl dokonce šestkrát za sebou na prvním místě v televizní hitparádě Eso, takže Leoš Mareš si asi doteď drbe hlavu, jak taková countryovka mohla zaneřádit jeho krásnou popovou hitparádu.

Nemyslíš si, když uvážím tvou osobnost, talent a cit pro hudbu, že ses měl narodit například v country zaslíbené Americe?
Miluju americkou muziku, především tu country, ale mám své kořeny a publikum prostě tady. Sice pracuji na anglické verzi mého nového CD Crazy Man, protože jsem dostal několik nabídek na vydání téhle desky v Americe, ale kdo ví.. Nějaký cílený útok na jejich trh neplánuju.

Petr Kocman, Zdroj: petrkocman.cz

Petr Kocman, Zdroj: petrkocman.cz

Když jsi zmínil CD Crazy Man, to vyšlo po devítileté pauze od tvé první sólové desky. Proč taková doba? Nebyly nápady?
Víš, od roku 1995, kdy jsem začal hrát s Greenhorny, jsme vlastně skoro každý rok vydávali CD, kde jsme s Honzou Vyčítalem repertoárově jeli půl na půl. Jako host jsem byl zván ke spolupráci na mnoha deskách, ročně se moje písničky objevily tak na třech až pěti nosičích. Nic mě tedy až tak nepudilo k vlastnímu CD.

V poslední době hraješ převážně s bratry Nedvědovými. Nezanedbáváš trochu svoji kapelu PK Band?
To určitě ne. Já mám na jejich koncertech svůj samostatný blok, kde prezentuji své písničky, což je vlastně taková pozvánka na moje samostatné koncerty. Zatím to skvěle funguje, jen manažeři mají víc práce s koordinací našich koncertů.

Před časem se zformoval tvůj oficiální fanclub. Nevadí tvým fanouškům, že jejich kovboj hraje častěji Valčíček než svojí Motorovou pilu?
Nevadí, určitě nevadí. Mí fanoušci jsou milí lidé, kteří jsou evidentně naladěni na stejnou notu jako já. Spojení s Nedvědy chápou jako určité zpestření. Členové mého fanclubu se navíc často setkávají se slovenským fanclubem Honzy Nedvěda a tak došlo i k vzájemnému prolínání obou základen. Tak mě napadá, že vlastně přispíváme k utužování česko-slovenského přátelství.

A na čem teď právě pracuje Petr Kocman?
Teď aktuálně dokončuji své první Best of album, na kterém bude výběr z asi 60 různých CD z období let 1995-2010. Dále chystám samozřejmě nové písničky na další řadovou desku, připravuji na letošek několik tradičních koncertů ze série Petr Kocman a přátelé; například 14. června na pražském Vyšehradě s Yvonne Přenosilovou, Pavlem Bobkem a jinými. 24. července budu v letním kině v Ústí nad Labem spolu s dalšími vzpomínat na nedožité 70. narozeniny Jirky Brabce. Nesmírně si vážím toho, že speciálně jen kvůli tomuhle koncertu přiletí z Nashvillu country legenda George Hamilton IV, který s Jirkou Brabcem úspěšně spolupracoval v 70. letech. Mám svůj pravidelný pořad Country je všechno, co se mi líbí na Country rádiu a na internetovém rádiu Click & Country. Prostě stále je co dělat a zaplať country za to.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Je Petr Kocman posledním kovbojem v Čechách?