Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Je Mont Blanc nejvyšší hora Evropy?

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

21. 7. 2010

Střecha Evropy – tak bývá označován Mont Blanc – úchvatná hora, která byla poprvé dobyta v roce 1786. V učebnicích zeměpisu se udává výška 4807 metrů, ale je to skutečně pravda? A může se vůbec Mont Blanc pyšnit titulem nejvyšší hory Evropy?

Mont Blanc je součástí stejnojmenného masivu v Alpách na hranicích Francie, Itálie a Švýcarska. Hora Mont Blanc leží na hranici Francie a Itálie, vrchol se nachází na francouzském území. Název znamená bílá hora, po italsku Monte Bianco.

O peníze za dobytí Mont Blanku přišel…

O první zdolání vrcholu se zasloužil Horace B. de Saussure. Sice Mont Blanc nezdolal jako první, ale nabídl peněžitou odměnu tomu, komu se to podaří. Jeho nabídka zaujala mnoho lidí a proběhlo několik pokusů o výstup, ale zpočátku byly všechny marné. Jedním z důvodů bylo to, že si lidé mysleli, že není možné na ledovci přespat a výstup i následný sestup chtěli stihnout za jeden den.

Místní obyvatel Jacques Balmat noc na ledovci strávit musel. Přežil to a pověra tedy vzala za své. Právě Balmat byl také jedním z dvojice mužů, kteří 8. srpna 1786 zdolali Mont Blanc celý. Druhým byl lékař M. – G. Pacckard.

Pro odměnu od de Saussureho (který na Mont Blanc vystoupal o přibližně rok později) musel jet Balmat do Ženevy. Mohl si jí nechat celou, protože druhý pokořitel vrcholu, Pacckard, nedostatkem financí netrpěl. Jenže Balmat se stal při zpáteční cestě obětí podvodníků a o celou odměnu přišel. Jako první pokořitel Mont Blanku byl většinou uváděn Jacques Balmat a na Pacckarda se tak trochu zapomnělo. Nyní se ale oba  uvádějí  jako dvojice.

První žena na Mont Blanku

První pokořitelkou vrcholu se v roce 1808 stala Marie Paradisová. Na Mont Blanc se však nechala vystrkat, a tak se jako první pokořitelka občas uvádí i Henriette d´Angeville, která ho zdolala vlastními silami roku 1838.

Jak je ve skutečnosti Mont Blanc vysoký a je opravdu nejvyšší horou Evropy?

V učebnicích zeměpisu a atlasech se setkáváme s výškou 4807 metrů. Každé měření však určí trochu jinou výškou, ty poslední určují okolo 4810 metrů. Jak je to možné? Vrchol hory je pokryt ledem a jeho tloušťka se samozřejmě mění. Skalnatý vrcholek jako takový má 4792 metrů. Vrchol také není pořád na stejném místě, může se posunout i o více jak 20 metrů. I nadále však prý leží na území Francie.

O tom, jestli je Mont Blanc nejvyšší horou Evropy, se vedou spory. Záleží totiž na tom, kde přesně leží hranice mezi Evropou a Asií – a ta není zcela jednoznačně určena. Prvenství tak někdy bývá připisováno i hoře Elbrus, podle Rady Evropy by se měl považovat za nejvyšší. Většina lidí však za nejvyšší pokládá Mont Blanc.

Již od prvního dobytí Mont Blanku oblast přitahuje mnoho turistů. Výstup na vrchol není snadný, odměnou vám však bude i krásný výhled, můžete spatřit i daleké nížiny. Rozhodně nečekejte, že na vrcholu budete sami, to by se vám nejspíš povedlo pouze za špatného počasí. A právě za špatných podmínek se stávají tragédie… Při výstupu je možné využít průvodcovskou službu. V okolí se dají realizovat i nenáročné výlety.

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Právě čtete

Je Mont Blanc nejvyšší hora Evropy?