Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Je libo činohru, muzikál, operu? Klasika i moderna na vás čeká v divadle v Liberci

Eva Síčová

Eva Síčová

2. 3. 2011

FOTO: Divadlo F.X. Šaldy - PeriferieLiberecké divadlo Františka Xavera Šaldy pro své diváky připravuje na březen a duben tři premiéry. Činohru, muzikál a operu. Kromě novinek se ale můžete těšit na stálý repertoár divadla, které patří mezi klasické čtyřsouborové. Divadlo se širokým záběrem se nebojí klasického zpracování činoherních a operních her i netradičních muzikálových inscenací. 

FOTO: Divadlo F.X. Šaldy - Periferie

Periferie (Alexey Yurakov a Adéla Pollertová) Foto: Petr Jedinák

Legenda Nikolaje Šuhaje po letech opět ožívá. Známý muzikál Balada pro banditu bude mít premiéru 25. března. Libretu Milana Uhdeho s hudbou Miloše Štědroně vdechla nový život režisérka Lucie Málková s dramaturgem Janem Tošovským. V hlavní roli se alternují Martin Stránský, Tomáš Váhala a Petr Semerád. Roli Nikolovy lásky Eržiky ztvární Karolína Baranová, četnickým velitelem bude Tomáš Impseil a hospodským Magerim Václav Helšus.

Démon, největší báseň Michaila Jurjeviče Lermontova, byl předlohou pro stejnojmennou kontroverzní operu Antona Rubinsteina. Pod taktovkou dirigenta Martina Doubrovského se nechte přenést do romantického příběhu padlého anděla, který se zamiluje do kavkazské princezny Tamary. Režie milostného trojúhelníku se ujal Martin Otava. V hlavních rolích se představí Anatolij Orel a Jiří Kubík.

Z činoherní premiéry divadlo v Liberci uvede monodrama Jean-Luca Lagarce Pravidla správného chování v moderní společnosti. V hlavní a jediné roli dámy přednášející etiketu vás poučí Michaela Lohniská.

Tipy Topzinu

Liberecká inscenace baletního souboru Periferie neušla pozornosti letošním nominacím na Ceny Thálie. Sólistka Národního divadla v Praze Adéla Pollertová byla nominována za roli v tomto baletním skvostu režisérky Aleny Peškové za roli Anny. Představení by ani vám nemuselo uniknout 29. března, kdy už budou výsledky Cen Thálií známy.

Z klasiků můžete shlédnout Shakespearovy věčné milence Romea a Julii, Moliérova Lakomce nebo Rollandovu Hru o lásce a smrti. Novodobější tvorbu zde zastupují hry Raye Cooneyho Rodina je základ života, Dámský krejčí Georgese Feydeaua či muzikál Donaha! tvůrců Terrence McNallyho a Davida Yazbeka.

Důležitou součástí programu Libereckého divadla je samozřejmě také opera. Český odkaz zde zaštiťuje Čert a Káča Antonína Dvořáka, Itálii Náměsíčná Vincenza Belliniho a Francii pak George Bizet se svou klasickou Carmen. Derniéru opery Edgar Giacoma Pucciniho nezmeškejte 19. března.

Divadlo Františka Xavera Šaldy

Zhořelecká ul. 5, Liberec

www.saldovo-divadlo.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Je libo činohru, muzikál, operu? Klasika i moderna na vás čeká v divadle v Liberci