Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Je lepší snít o životě nebo konat?

Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Je lepší snít o životě nebo konat? Tak by se dalo uvažovat nad tragikomedií Davida Drábka. Je tu jistá spojitost s činem bratrů Mašínů? Máme vzít život do svých rukou a svou snahou ho vylepšit?

Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Náměstí bratří Mašínů je zbrusu nová tragikomedická hra Davida Drábka, která měla premiéru v královéhradeckém divadle letos v říjnu. Ve vedlejší linii se objevuje i Daniela Kolářová, jejíž domovskou scénou je Vinohradské divadlo. Do Hradce ji přivál skvělý Drábkův text a je ráda, že zde může být.

Hra čerpá z námětů ze současnosti. Zabývá se otázkou stárnutí, nepochopení druhých i nedostatečnou komunikací mezi partnery, ale i mezi rodiči a dětmi. Drábek je znám svými sondami do společnosti, hledá typické jevy, které nás provázejí odjakživa.

Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Skvělé herecké výkony vytvořil Dušan Hřebíček alias Vendelín, který si uvědomil své stáří, když ho pustila sednout mladá slečna v tramvaji a Daniela Kolářová, kterou trápí její manžel, který věčně spí. Sní svůj lepší a veselejší život. Manželství jim nedopřálo děti, a tak si každý hledá svou lepší cestu, jak přežít.

Rita začne paradoxně prodávat časopis Probuďte se! Spolu s jehovistkou Radkou, která si myslí, že nastane konec světa a Vendelín se pokusí najít zaměstnání jako kontrolor v pražské MHD.

Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Když nastoupí do tramvaje a pozoruje řidičku, zjistí, že je to jeho bývala dívka Marta. Brzy nato pozná další dívku a potká se se svým spolužákem z vysoké školy, který je ale vůči němu ostýchavý. Dalším člověkem, se kterým se seznámí je gangstar, co chce vyhodit tramvaj do vzduchu.

V tramvaji se začnou dít věci. Všichni chtějí přežít, ale jak to s nimi dopadne? Z gangstera se vyklube Vendelínův syn Hynek a Vendelín je už opravdu v koncích. Proč ho chce zabít? Vlastního otce… Z nenávisti? Ze sobectví vůči tátovi? Tramvaj se ocitne v ohnivém pekle.

Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Nato se Vendelín probudí v nemocnici. Vedle něho sedí manželka Petra! „Tys mi ale dal, měl jsi infarkt hned, jak jsi nastoupil do tramvaje. Hynek tě sem přivezl!“ říká.

Všechno byl jen sen, sen o lepším životě, kde by člověk chtěl žít.

Přesně v tuto chvíli se probudí i Ritin manžel, spolužák Vendelína. Rita snad začne nový život po „probuzení se z věčného snu“.

Náměstí bratří Mašínů

Klicperovo divadlo, Hradec Králové

Režie: David Drábek

Hrají: Dušan Hřebíček, Pavla Tomicová, Daniela Kolářová, Miroslav Zavičár, Josef Čepelka, David Smečka, Tomáš Lněnička, Marie Kleplová, Jan Bílek, Lubor Novotný, František Staněk, Petr Vrběcký, Marta Zaoralová, Eva Kratochvílová, Zora Valchařová-Poulová, Kateřina Francová a další

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Je lepší snít o životě nebo konat?