Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Je bisexualita orientace dnešní doby?

Redakce

Redakce

2. 7. 2011

Pojem, který je čím dál známější. Když vidíte na ulici dvě ženy držící se za ruce nebo na lavičce v parku líbající se mužský pár, vnímáte je jako homosexuály. Bisexualita však stojí na rozhraní dvou základních možností: heterosexuality a homosexuality a řada lidí zpochybňuje její existenci. Je bisexualita módní trend či pouhý mýtus?

Na holky nebo na kluky? A co takhle oboje?, Zdroj: myspace.com

Bisexualita je sexuální orientace, kdy to jedince táhne k oběma pohlavím, a to přibližně ve stejné míře – čili je to sexuální orientace mezi homosexualitou a heterosexualitou. Pojem bisexualita zavedl Sigmund Freud, který tvrdil, že všichni se rodí jako bisexuálové a v pozdějších letech získávají větší náklonnost jen k jednomu pohlaví. Někteří však tvrdí, že bisexualita neexistuje a že si lidé, kteří inklinují k oběma pohlavím, prostě jen neumí vybrat.

Musí existovat důvod?

Existují různé potencionální možnosti, proč jsou lidé bisexuálové. Někteří jsou bisexuálové proto, že zažili u opačného pohlaví zklamání a útěchu hledají u stejného pohlaví. Tato situace je velmi častá u žen, které můžeme vidět s přítelkyní vychovávat své děti z minulého vztahu s mužem, jindy je to však přechodné a dochází pouze k zážitkům na jednu noc apod.

Dalším důvodem k této sexuální orientaci je nerozhodnost pro určité pohlaví. U některých lidí dochází k tomu, že nevědí, jestli ke vztahu budou preferovat ženy či muže. K této nerozhodnosti nemusí však docházet pouze v pubertě.

Jiní třeba chtějí experimentovat a chtějí zkusit něco nového. Když začne pro ně být vztah či sex s opačným pohlavím stereotypní, zkusí, jaký je sex či vztah s pohlavím stejným.

Jsou však heterosexuálové, kteří chtějí být zajímaví pro okolí, a proto se snaží vztahem či jinými zážitky se stejným pohlavím okolí zaujmout.

Člověk může být však bisexuální bez jakéhokoli závažného důvodu – prostě jen proto, že jej přitahuje obojí pohlaví. Bisexuálové uvádějí, že není rozhodující pohlaví. Když se zamilují, je jim jedno, zda je objektem jejich lásky a touhy muž nebo žena.

Jedním z častých důvodů uvádění bisexuality jako sexuální orientace je také popíraná a skrývaná homosexualita. Člověk se prezentuje jako bisexuál, ve skutečnosti si plně neuvědomuje svou homosexuální orientaci nebo ji skrývá před svým okolím. V mnoha případech tak jedná i přímo záměrně.

Například homosexuální ženy na mužském pracovišti raději uvádějí, že jsou bisexuálky právě z důvodu akceptování jejich mužskými kolegy či nadřízenými a z důvodu snadnějšího začlenění se do kolektivu. Muži mají rádi ženy, které jsou ženami, a rádi se cítí jako potencionální milenci a partneři, což je v případě homosexuality ženy vyloučeno.

Dar nebo prokletí?

Někteří mohou vidět bisexualitu jako dar, protože bisexuálové mají na výběr a přitahuje je obojí pohlaví. Mužům se většinou líbí bisexualita u žen, jelikož většině mužů je pohled na dvě lesbičky či bisexuálky více než příjemný a spousta bisexuálních žen už dostala nemravné návrhy mužů, kteří je zvali k sobě do postele. Avšak pohled na gaye nebo muže bisexuály většina naší současné společnosti nepřijímá a takový pohled jim přijde dokonce až nechutný. Bisexualita u mužů není brána tak kladně jako u žen.

Muži milují bisexuálky, Zdroj: gayforallseasons.blogspot.com

Homosexualita a bisexualita ještě není běžnou záležitostí a společnost ji celkově moc dobře nepřijímá. Většinou je velmi těžké pro rodiče vyrovnat se s jinou než heterosexuální orientací svého dítěte. Těžké je to však také pro děti, když mají o své sexuální orientaci uvědomit rodiče. Dochází pak k hádkám, odcizení a nepochopení. Kladné řešení této situace je bohužel méně časté. Lidé se většinou dívají na tyto lidi jako na nemocné či jiné. Problémy s takovými lidmi mají většinou lidé ze starší generace a říkají si, jaká je teď hrozná doba.

Homosexualita a bisexualita však byly i dříve. Její kořeny sahají až do dob antických. V těchto dobách věděla celá veřejnost, že panovníci mají jak milence, tak milenky a nikomu na tom nepřišlo nic nenormálního. Avšak tyto rozdílné sexuální orientace byly zakazovány či tajeny v pozdějších dobách.

Bisexuálové jsou také lidé

Bisexuálové to vůbec nemají jednoduché s výběrem partnera. Nejideálnějším partnerem pro bisexuála je bisexuál. Homosexuálové i heterosexuálové obvykle bisexuály odsuzují za to, že si neumí vybrat. Heterosexuálové často trpí předsudky a považují bisexuály za rozmazlené nebo nemocné a homosexuálové zase nedokážou pochopit, jak se bisexuálové mohou zahazovat s heterosexuály.

Není jednoduché najítpartnera bisexuála, Zdroj: Sodahead.com

Někdy si lidé svou bisexuální orientaci neuvědomují, uvědomí si ji třeba až po pár letech manželství, nebo ji tají před okolím, dokonce mohou tajit svou sexuální orientaci i sami před sebou, jelikož se za ni stydí, a raději vyhledávají pouze opačné pohlaví.  Bisexuálové bývají často odsuzování za to, že si chtějí jen užívat a vztahy se stejným pohlavím neberou vážně. Někteří z nich upřednostňují milostné trojúhelníky, které tvoří milenci obojího pohlaví. Bisexuál může být spokojen, když má k dispozici zároveň muže i ženu. Mnozí bisexuálové si však  vybírají pouze jedno pohlaví, se kterým budou žít.

Každý je jedinečná osobnost a má svůj život. Ať už je člověk přitahován k jakémukoli pohlaví, měli bychom být rádi, že jsou tak lidé šťastní. Láska je krásná, ať už mezi ženou a mužem či dvěma muži nebo dvěma ženami. I bisexuálové a homosexuálové chtějí spolu žít a mít stejně šťastný život jako heterosexuální pár.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Je bisexualita orientace dnešní doby?