Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jazzman Stivín na koncertě pro Klause nezahraje. Nesouhlasí s jeho názory

Redakce

Redakce

21. 2. 2013

FOTO: Jiří StivínSvětoznámý hudebník Jiří Stivín odmítl zahrát na neveřejném koncertě s názvem Díky nejen za jazz, pane prezidente. Koncert z cyklu Jazz na Hradě se uskuteční 3. března a má být poděkováním Václavu Klausovi.

FOTO: Jiří Stivín

Jiří Stivín Zdroj: jiri.stivin.cz

Jiří Stivín, který v rámci cyklu několikrát vystoupil, dopředu avizoval, že na koncertě nezahraje. „Včera mi bylo řečeno, že to je koncert pro pana Klause jako poděkování za vše. S tím já ale nesouhlasím,“ uvedl Stivín.

Hudebník, který v listopadu 2007 získal od Václava Klause Státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění, odmítl vystoupit, protože nesouhlasí s postoji prezidenta. Stivín se neztotožňuje s Klausovým názorem na Václava Havla nebo s vyhlášením amnestie. „Připadají mi úplně neadekvátní prezidentskému úřadu, pod to se já zkrátka nepodepíšu. To by vypadalo, že s tím souhlasím,“ řekl Stivín.

Klaus význam svého předchůdce po jeho smrti ocenil, později se však k jeho osobě vyjádřil nelichotivě. Minulý týden v rozhovoru pro polský týdeník Do Rzeczy Havla označil za „extrémního levičáka, který bořil existující lidský řád“.

Jiné hvězdy vystoupí

Na koncertě jinak vystoupí celá plejáda umělců. Účast přislíbili například zpěvačka Lucie Bílá, saxofonista Jaroslav Jakubovič, trumpetista Miroslav Hloucal, basák Josef Feč a bubeník Tomáš Hobzek.

Na děkovném koncertě zahraje i jazzový pianista Emil Viklický. „Byl jsem osloven, abych se 3. března podílel na závěrečném cyklu Jazz na Hradě, jehož jsem byl v minulosti častým hostem. Dozvěděl jsem se oficiální název tohoto večera Díky nejen za jazz, pane prezidente a hrát budu,“ uvedl pianista.

Jazz na Hradě vznikl před devíti lety z iniciativy Václava Klause. První koncert z cyklu se uskutečnil v únoru 2004 a připomněl pětadvacet let od úmrtí kontrabasisty Luďka Hulana. Prezident tento cyklus nejen pravidelně navštěvuje, ale často se i podílí na jeho dramaturgii. Na akci pravidelně vystupují hudebníci jak z české, tak i z evropské a světové scény.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jazzman Stivín na koncertě pro Klause nezahraje. Nesouhlasí s jeho názory