Menu
TOPZINE.cz
Hudba

JazzFest 2011 v Lysé nad Labem se proměnil na sedmihodinovou hudební slast

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

2. 5. 2011

FOTO: Vincenc Kummer a Tony Viktora QuartetLetošní JazzFest byl třetím ročníkem festivalu, který se již tradičně konal v lyském Luft kino klubu. Jazzovým příznivcům bylo nabídnuto velmi pestré menu výjimečných chutí jak tuzemských, tak zahraničních hudebních uskupení.

FOTO: Vincenc Kummer a Tony Viktora Quartet

Vincenc Kummer a Tony Viktora Quartet, Foto: Alena Uhlířová, Topzine.cz

Lyský JazzFest je pro místní již vyhlášenou hudební událostí a jedinečnou příležitostí, jak si užít hodně kvalitní hudby za poměrně malou peněžní částku. Oproti minulým ročníkům se dostavilo o něco méně jazzových nadšenců, avšak o to intimnější a přátelštější atmosféra v klubu zavládla. Během večera se na pódiu vystřídalo šest kapel, jejichž hudba unášela z všedního světa.

Jazzové menu bylo představeno smyslností kompozic Varhana Orchestroviče Bauera a jazzové sekce OFO.  Oceán tónů, jenž kluci se svými nástroji vytvářeli, zaplavil celý Luft a návštěvníci se ponořili do jeho nekonečnosti. Varhan na festivalu představil originální hudbu, kterou zkomponoval pro film, jenž byl natočen jako pocta architektovi Janu Kaplickému. Varhanovo dílo bylo místy tajemné a místy povznášející, místy upřímné a místy cizí – duši však oslovovalo vždy.

Lysá nad Labem hostila ikony světového jazzu

Moderní projekt byl vystřídán jazzem klasickým. Následovalo vystoupení kvartetu Vincence Kummera a Tonyho Viktory. Oba pánové jsou jazzovými stálicemi. Vincenc Kummer si za svůj život zahrál s mnoha hudebními hvězdami – za všechny jmenuji vynikajícího trumpetistu Dizzyho Gillespieho. Vyzrálost Vincence i Tonyho byla znát na každém tónu, jenž se lehce vznášel mezi posluchači.

Kvartet je zajímavý také svým nástrojovým složením – saxofon, kytara, kontrabas, klavír. Žádné bicí. Hudba byla o to jemnější a komornější. Každičká část lidského těla se tak při poslechu dostala do příjemného euforického a zároveň klidného stavu.

Poměrně vážnou a smířlivou atmosféru nabourala Eva Emingerová se svým kvartetem. Eva je vynikající zpěvačka s pevným, malinko zastřeným hlasem, který jejím skladbám dodává šarm. Eva na jeviště vtrhla s neuvěřitelnou energií, kterou na příchozí okamžitě přenesla. Představila své české i anglické písně, hýřila vtipem, rozhýbala a rozesmála posluchače a odešla za doprovodu obrovského aplausu.

FOTO: Eva Emingerová Quartet

Eva Emingerová Quartet, Foto: Alena Uhlířová, Topzine.cz

Patrně největší zvědavost ze strany diváků padla na uskupení Rus Nerwich Quartet, jehož frontmanem je Rus Nerwich (saxofon) z Jihoafrické republiky. Kvartet doplnili Slovák Matěj Benko (piano) a Češi Lukáš Kytnar (kontrabas) a Tomáš Hobzek (bicí). V jejich hudbě byla znát špetka exotického koření. Díky němu se změnila chuť doposud podávaného menu. A posluchači tuto změnu přijali s velkým nadšením. Zazněly nejen typické jazzové věci, ale také ty folkové z období Druhé světové války.

Se zahraničním hostem pokračovala také Zuzana Dumková, která byla doprovázena Marcelem Bártou a Brazilkou Flavií Torgou. Zuzana proměnila svou kytaru v plující loďku a hlas v lehounký vánek, jenž loďku unášel do doposud nepoznaného kouzelného světa splněných přání. Náladu dotvářela Flavia, která se chopila všech možných i nemožných nástrojů, na něž vyluzovala překrásné jemné zvuky a udávala  tak směr jejich společné plavby. Dokonalost tohoto tria podtrhl sametový tón Marcelova saxofonu.

FOTO: Miroslav Hloucal

Miroslav Hloucal, Foto: Alena Uhlířová, Topzine.cz

Posledním douškem tohoto jazzového opojení byl Infinite Quintet lyského rodáka Miroslava Hloucala. Kapela se pyšní vlastní tvorbou, která může působit poněkud složitěji a moderněji. Ucho navyklé jazzovým tónům ale pozná promyšlenost, kvalitu i emoce skrývající se v každém osobitém kousku. Nekonečnost a nespoutanost tvorby Infinite Quintetu byla náležitě oceněna a i přes pokročilou ranní hodinu ze sálu neodešla ani noha. Infinite Quintet byl na závěr tohoto večera jako créme brûlée zakončující vynikající večeři.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

JazzFest 2011 v Lysé nad Labem se proměnil na sedmihodinovou hudební slast