Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jazzdock zažil hudební smršť v podání kapely The Bad Plus

Martin Faix

Martin Faix

17. 2. 2011

FOTO: Kapela The Bad PlusKdyž v 80. letech pronesl hudebník Frank Zappa řečnickou otázku „zda přetrvá humor v hudbě,“ jistě by se zaradoval, kdyby měl možnost vidět úterní koncert americké jazzové skupiny The Bad Plus.

FOTO: Kapela The Bad Plus

The Bad Plus v ůpražském Jazzdocku, Foto: Martin Faix, Topzine.cz

Trio The Bad Plus přijelo na dva večery do pražského klubu Jazzdock předvést skladby ze své nové desky Never Stop.  Koncert, který začal v úterý 15. února po desáté hodině večerní, zahájil kontrabasista Reid Anderson klidným sólem, kapela se následně do rytmu připojila a přešla plynně v neuvěřitelně energické a virtuosní skladby z alb z jejich poslední doby.

Trio působilo jako celek nádherně sehraným dojmem a rozhodně se nedá říct, že by někdo ze členů více vyčuhoval. Bubeník Dave King publiku stále dokazoval, že bicí nejsou jenom nástroj doprovodný, ale že se na ně skutečně dá hrát stejně zajímavým stylem jako na jiné nástroje.

Klavírista Ethan Iverson předváděl neuvěřitelnou virtuozitu při hře na klavír a nadšení muzikantů se zákonitě přenášelo i na publikum. Bad Plus s vtipem přistupují jak k hudbě, tak k názvům skladeb. Dočkali jsme se tak například skladby Rhinoceros Is My Profession (v překladu Nosorožec je mé povolání),  která je krásným příkladem toho, jak umělci umějí pracovat s různými žánry hudby dohromady. Koneckonců fúze jazzu a vážné hudby je pro jejich repertoár příznačná.

Kromě toho Ethan Iverson je také skvělým aranžérem a repertoár kapely je obohacen o mnohé remaky různých známých skladeb od skupin z úplně jiných hudebních škatulek. Asi nejznámější takovou skladbou byla Smells Like Teen Spirit od Nirvany, kterou Bad Plus zahráli na konci koncertu a sklidili za to bouřlivý potlesk.

FOTO Ethan Iverson v Jazzdocku

Ethan Iverson, Foto: Martin Faix, Topzine.cz

Atmosféra v Jazzdocku byla výborná, a přestože již večer značně pokročil, kapela hrála stále v plné síle. Nadšenému publiku se povedlo vytleskat dva přídavky, z nichž ten poslední, klidnější skladba s názvem Flim, koncert defintivně uzavřela. Skupina Bad Plus tak opět předvedla, že patří mezi současnou jazzovou špičku, a můžeme se těšit, čím nás zase v budoucnu překvapí.

Posluchače, kteří se nemohli vystoupení Bad Plus zúčastnit, určitě potěší zpráva, že na akci byl přítomen Český rozhlas, který celý koncert nahrával a podle informací z jejich internetových stránek bude záznam koncertu odvysílán na stanici Český rozhlas 3 Vltava.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jazzdock zažil hudební smršť v podání kapely The Bad Plus