Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Jazykové kurzy v zahraničí spojují příjemné s užitečným

Alena Nová

Alena Nová

8. 7. 2010

Mořské pobřežíPřáli byste si prožít několik pohodových týdnů za hranicemi naší republiky, zdokonalit se v cizím jazyce a přitom se seznámit s mladými lidmi takřka ze všech koutů světa? Pak se zkuste poohlédnout po možnosti vyjet na jazykový kurz.

Mořské pobřeží

Za studiem jazyků se můžete vydat i do přímořských oblastí, Foto: Alena Nová, Topzine.cz

Vůbec nejsnazší cesta, jak si splnit sen o studiu jazyků v zahraničí, vede přes využití služeb některé z agentur nabízejících jazykové pobyty. V tomto případě stačí, když si z nabídky vyberete konkrétní školu a vše ostatní už vyřídí za vás. Agentura zařídí vaše přijetí ve škole, zajistí vám ubytování i zpáteční autobusovou jízdenku nebo letenku.

Máte-li dobrodružnější povahu a ovládáte jazyk vámi vybrané země natolik, že si vše dokážete zajistit sami, můžete se za studiem vydat na vlastní pěst. Brouzdáním po internetu objevíte nespočet možností, kde lze cizí řeči studovat. Nemusí být ovšem pravidlem, že za jazykový kurz zařízený přímo ve škole zaplatíte méně, než kdybyste se spolehli na služby agentury. Ty totiž mohou mít se školami výhodné smlouvy, díky nimž může být cena ve výsledku dokonce nižší.

Nádražní hala

Samotná cesta na jazykový kurz do zahraničí vás přiměje k větší samostatnosti, Foto: Alena Nová, Topzine.cz

Další příležitost ke studiu jazyků se nabízí přímo na zahraničních univerzitách. Řada škol během letních prázdnin pořádá jazykové kurzy pro cizince, jejichž délka se obvykle pohybuje v rozmezí dvou až šesti týdnů. Vzhledem k tomu, že přihlašování na kurzy probíhá individuálně, obvykle prostřednictvím formuláře dostupného na internetových stránkách příslušné školy, je i v tomto případě nutná pokročilejší znalost jazyka.

Poznání jiné kultury je k nezaplacení

Účastí na jazykovém kurzu v zahraničí bez pochyby získáte cennou zkušenost. Nadšeni budete především ze setkání s vašimi vrstevníky nejrůznějších národností, kteří se, stejně jako vy, rozkoukávají ve zcela neznámém prostředí. Ve škole si tak snadno můžete najít přátele nejen mezi mladými lidmi z evropských zemí, ale kupříkladu i mezi Japonci, Číňany, Korejci nebo studenty z Jižní Ameriky.

Studentky jazykového kurzu

Poznání života v zemi, kam jste přijeli studovat, pro vás bude velkým obohacením. V rodině, u níž během jazykového kurzu bydlíte, se vám naskýtá jedinečná příležitost zeptat se na věci, které vás zajímají. Rozšíříte si tím obzory a hlavně budete mít možnost porovnat, jak to či ono funguje v dané zemi a jak u nás.

Studium jazyků v cizině rozhodně není jen o učení. Po škole vám stále zbývá dost volného času, který můžete využít dle vaší chuti, a víkendy jsou jako stvořené pro výlety. Jazykový pobyt v zahraničí je tedy zároveň i zajímavou dovolenou, při níž si odpočinete a navštívenou zemi poznáte z jiného úhlu, než kdybyste se do stejných míst vydali s cestovní kanceláří.

Zlepšení jazykových dovedností se dočkáte až po delší době

S jazykem, který jste přijeli studovat, jste v zahraničí v kontaktu prakticky nepřetržitě. Mluvíte jím nejen ve škole, ale jste nuceni jej používat po celý den v běžných situacích, ať už v hostitelské rodině, ve volném čase tráveném se spolužáky nebo třeba při nakupování. Ke zdokonalení jazykových dovedností tedy dochází mnohem přirozenější cestou než při běžné výuce u nás.

Na druhou stranu nelze očekávat, že se například za dva týdny studijního pobytu v zemi, kde se danou řečí hovoří, vaše jazykové znalosti mnohonásobně zlepší. Abyste dosáhli výraznější změny k lepšímu, museli byste v cizině strávit minimálně několik měsíců.

Oblázková pláž

Ilustrační foto, Foto: Alena Nová, Topzine.cz

Jazykový studijní pobyt v zahraničí vás přesto zcela jistě posune o krok dál. Nejen co se týče praktických zkušeností s jazykem, ale i myšlenkově. Sama jsem měla podobný pocit, když jsem se vloni v září vracela z jazykového kurzu v jižní Anglii, ačkoliv jsem tam strávila jen velmi krátký čas.

V zahraničí si totiž velmi brzy uvědomíte, že země, v níž žijete, je jenom jedním malým dílkem zapadajícím do neobyčejně pestré mozaiky okolního světa. Po návratu do Čech budete natolik prodchnuti novými zážitky, že se vám možná bude zdát, jako byste doma nebyli velmi dlouho, i když jste v cizině strávili třeba jen týden nebo dva. Na běžné místní starosti najednou začnete pohlížet trochu s nadhledem a v hlavě se vám budou rojit nápady, kam vyrazíte příště.

Ačkoliv si od krátkodobého studijního pobytu v zahraničí opravdu nemůžete slibovat žádný zázrak co se týče zlepšení jazykových znalostí, zkušenost je to nesmírně přínosná. Pokud se rozhodnete pro zprostředkování jazykového kurzu agenturou, vyplatí se jednotlivé nabídky pečlivě porovnat. Můžete tak ušetřit i několik tisíc.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jazykové kurzy v zahraničí spojují příjemné s užitečným