Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jaromír Nohavica na své koncerty přitahuje stovky lidí

Klára Manfrinová

Klára Manfrinová

17. 7. 2010

Foto: Jaromír NohavicaOstrava má několik hudebních hvězd. Jednou takovou netradiční je Jaromír Nohavica. S kytarou, harmonikou – a klidně i bez – umí vytvořit hity, které skvěle reflektují moderní dobu, a proto má fanoušky jakéhokoliv věku. Jaké tajemství ukrývá tento muzikant?

Foto: Jaromír Nohavica

Jaromír Nohavica, Zdroj: wikimedia.org

Jaromír Nohavica se narodil v Ostravě před více než půl stoletím. Za svůj život se naučil hrát na několik hudebních nástrojů, přičemž nejvíce přilnul ke kytaře, flétně, houslím a také heligonce, což je tahací harmonika. Krom hudebníka je rovněž dobrým textařem. Proslavil se například textem písně Lásko, voníš deštěm pro Marii Rottrovou nebo také spoluprací s Českých rozhlasem v Ostravě či Věrou Špinarovou.

Od počátku osmdesátých let začal Jarek vystupovat s vlastním repertoárem. V roce 1988 přichází první album Darmoděj, složené z koncertních záznamů. Hned další rok vychází druhé album s názvem Osmá barva duhy a do třetice vydává v roce 1990 album V tom roce pitomém.

Album Mikimauzoleum z roku 1993 určitě stojí za zmínku. Jedná se o první studiový projekt. Na něm Jaromír spolupracoval s Karlem Plíhalem, Petrem Rímským a mnoha dalšími. Nohavica zde pouze zpívá, o hudební doprovod se postaral již zmíněný Karel Plíhal, v jehož olomouckém nahrávacím studiu deska také vznikla.

Nohavica je známý svými písněmi i u nejmenších posluchačů. V řadě za sebou, tři čuníci jdou si zpívají (nejen) děti už více než deset let. Nohavica vydal album a knihu s názvem Tři čuníci jdou, která je sbírkou písní především pro děti. Častým námětem jsou zvířata.

Jak šel život dál, vydal tento slavný ostravský písničkář další alba a získal několik ocenění. Jeho koncerty přitáhnou vždy spoustu lidí, kteří si to náležitě užijí. Jarek střídá spisovnou mluvu, ostravský dialekt a třeba i hantýrku určité profese. Je významnou osobností českého folku a svým osobitým vystupováním se dokázal zapsat do paměti nejen rodilých ostraváků. No řekněte sami, také jste už někdy slyšeli Ladovská zima za okny je…?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaromír Nohavica na své koncerty přitahuje stovky lidí