Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Jaromír Jágr čekal na maturitu 12 let. Hattrick v reprezentaci nedal ještě déle

Zuzana Černá

Zuzana Černá

13. 5. 2011

Někdo se postaví před maturitní komisi, odvykládá otázku, inkasuje jedničky a odejde, jiný raděj střílí góly. I to platí o jednom z nejlepších hokejistů světa Jaromíru Jágrovi. Maturitu skládal po dvanácti letech na střední škole!

Jaromír Jágr

Jaromír Jágr při mistrovství světa na Slovensku, Zdroj: iihf.com

Plány Jágrovi v roce 1990 překazilo mistrovství světa a následná hvězdná kariéra v zámořské NHL. Maturitu na stavební průmyslovce v Kladně tak nestihl. K učení se vrátil až v roce 2002, kdy si doplňoval vzdělání na pražském Středním odborném učilišti hotelového provozu Pod Balkánem.

Tématem slohové práce bylo Co pro mě znamenají v životě peníze. „Napsal jsem, že peníze nejsou v životě důležité. Ale také, že to bez nich nejde,“ svěřil se tehdy novinářům momentálně nejopěvovanější muž českého hokeje.

Dalo se čekat, že v angličtině nezaváhá, český jazyk tak slavný nebyl. Větný rozbor ho válcoval jako Jevgenij Arťuchin Čechy v zápase skupiny na letošním Mistrovství světa na Slovensku. V literatuře ale zářil: „Vančura, Majerová, Hašek,“ vypočítával a náhle se zarazil: „Sakra, zase mě to jméno pronásleduje,“ smál se Jágr narážce na svého dlouholetého reprezentačního parťáka a rivala z NHL Dominika Haška. Vysvědčení před novináři tajil, komise ale byla sdílnější, prý svou zkoušku z dospělosti zvládl na dvě jedničky a tři dvojky.

„Nebylo to zase tak obtížný. Tušit, jaká to bude brnkačka, věnuju se víc hokeji. Takhle jsem ležel v knihách a málem už neumím bruslit, trefit puka a vůbec dávat góly. Poznal jsem sice dílo Karla Čapka, jenže jsem tři měsíce netrefil bránu.“

Hned po maturitě pošilhával i po vysokoškolském titulu. Od té doby ale kladenský rodák posbíral už jen cenné trofeje na ledové ploše, včetně bronzu na olympiádě v Turíně v roce 2006 a zlaté medaile na loňském mistrovství světa. V současnosti válí na šampionátu v Bratislavě, kde ve čtvrtfinálovém zápase s USA nastřílel první hattrick v reprezentační kariéře. V národním týmu přitom poprvé nastoupil už v roce 1989.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaromír Jágr čekal na maturitu 12 let. Hattrick v reprezentaci nedal ještě déle