Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jaro v kině? Zkuste to na hranici

Redakce

Redakce

9. 4. 2010

Bohdan (Kofila) Heblík s Gabrielou GańczarczykRádi byste si užili jarní dny v přírodě a zároveň se vám nechce opustit svět filmů? Tak to je filmová přehlídka Kino na hranici přesně pro vás. Na přelomu dubna a května bude Český Těšín hostit její již 12. ročník. Podívejte se s námi, co je pro vás letos přichystáno na skladě.

Zdroj: kinonahranici.cz

Kino na hranici Zdroj: kinonahranici.cz

Umístění festivalu není náhodné. Český Těšín  je navzdory svému jménu proslulý svou česko-polsko-slovenskou národnostní směsicí. Asi proto nebude žádným překvapením, že v centru pozornosti je jen a pouze středoevropská kinematografie.

Za hranice a ještě dál

Čtyři festivalové kategorie se budou věnovat čtyřem významným tvůrcům a jejich dosavadní tvorbě. Jednu z retrospektiv dostane polský kameraman Adam Sikora k narozeninám. Další se zaměří na díla slovenského režiséra Martina Šulíka – vše od jeho školních etud a dokumentů po celovečeráky.

A zbývající dvě? Spisovatelé Josef Škvorecký a Kornel Filipowicz si sice na kameru sami  nesáhli, ale v cyklu Literatura a film se představí některé adaptace jejich prózy a (v případě Filipowicze) scénářů.

Autor grafiky letošního ročníku, Bohdan (Kofila) Heblík s Gabrielou Gańczarczyk Zdroj: kinonahranici.cz

Autor grafiky letošního ročníku, Bohdan (Kofila) Heblík s Gabrielou Gańczarczyk Zdroj: kinonahranici.cz

Odreagování festival umožňuje v podobě Středoevropských filmů hrůzy. Od nás dále do Evropy nás poté zavede již klasické Maďarské filmové jaro. Neláká vás odhalit, co se skrývá třeba pod názvem Papryka, sex i rock’n’roll?

Umění: 3 v 1

Pokud ale chcete nasát skutečnou hraniční atmosféru, nenechte si ujít vytvoření světelného mostu mezi českým a polským břehem řeky Olzy. Nad ní se pak budou promítat prvotiny Petra Zelenky a nejnovější dílo Jacka Borcucha. Už vám nikdo nebude moct vyčíst, že trávíte příliš času zavření u televize!

Nezůstane jen u filmu. Milovníci umění všeho druhu mohou po filmech zamířit rovnou do Festivalového klubu, kde se o hudbu postupně postarají L.U.C., Mikołaj Trzaska & Ken Vandermark, WWW a Noisecut. Unavené oči si zase odpočinou na výstavách Martina Šulíka, Adama Sikory, Eleny Leszczyńské, Svätopluka Mikyty či Adolfa Borna.

Petr Zelenka Zdroj: kinosvetozor.cz

Petr Zelenka Zdroj: kinosvetozor.cz

Kdy? Kde? Jak?

Pokud vás těšínská přehlídka svým programem zaujala, označte si v kalendáři dny od 28.4. do 3.5. a včas si zarezervujte akreditaci na stránkách festivalu, kde se zároveň dozvíte bližší informace. Tak tedy nashle na hranici!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaro v kině? Zkuste to na hranici