Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jarní únava je za dveřmi

Redakce

Redakce

28. 3. 2010

Povzbuzující čajI když to tak zatím nevypadá, za chvíli nám na dveře zaklepe jaro. Nešvarem, který příchod jara doprovází, je jarní únava. Co s ní? Jak se ji vyhnout? Zkusme přestat spoléhat na kávu a energy drinky a začít z druhého konce.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Pojem jarní únava v minulosti nenajdeme. Naši předkové totiž neznali zkouškové období, Vánoce jakožto svátky přejídání a lenošení u televize, případně u počítače. Neznali ten stereotypní kolotoč, ve kterém se většina z nás našla. Přitom je to tak snadné. Křičí to na nás ze všech stran.

Základem všeho je zdravý životní styl. Pokud jsme nestihli dodržovat zásady zdravé výživy na podzim a v zimě (je totiž dokázáno, že když začneme se zvyšováním imunity, odrazí se to na nás asi až za půl roku), nemusíme se při únavě, ospalosti a pocitu naprosté neschopnosti dopovat hektolitry kávy a energy drinků. Tímto způsobem si totiž ničíme i ty zbytky zdravého těla, které nám zůstaly.

Úžasnou náhradou za všechny tyto chemické nápoje jsou našim babičkám dobře známé bylinky. V dnešní době je již nemusíme trhat na loukách, stačí zajít do obchodu a vybrat si z nepřeberného množství a kvalit. A které rostliny nám proti únavě pomohou?

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Zázvor

Není to sice česká rostlina, ale najdete ji v každém větším supermarketu. Zázvor pochází z Indie a Číny a kromě uklidňujících účinků na metabolismus, zmírnění příznaků nachlazení a chřipky je také velmi oblíbeným afrodiziakem. Používá se jeho kořen, který se suší a následně přidává do jídla, kanduje nebo nakládá. Nejsnazší je koupit si kořen zázvoru a udělat si z něj výluh.

Příprava: Nastrouháme trochu zázvoru (na 250ml cca 2 čajové lžičky), dáme do hrnku a zalijeme horkou vodou, přidáme sypaný čaj (ovocný nebo černý), osladíme medem (kdo med nerad, může jej nahradit cukrem) a necháme vylouhovat (10-15 minut). Poté výluh přecedíme a vypijeme jej, pokud možno teplý.

Guarana

Říká se ji také náhražka kávy nebo ovoce mládí. Pochází z Venezuely a obsahuje asi dvakrát více kofeinu než káva. Dá se koupit stoprocentní guarana (je v prášku). Denní doporučená dávka jsou 2 gramy, které se mohou přidat do mléka nebo jakéhokoliv jiného nápoje či jídla. Velkou výhodou Guarany je, že nepřekyseluje žaludek, takže jej nedráždí. Díky vláknině a vázání kofeinu na tříslovinu se povzbuzující látka uvolňuje do těla postupně, tím také působí mnohem déle než káva (u které se kofein vyplaví do těla všechen okamžitě). Kromě povzbuzujících účinků je výborným pomocníkem při poruchách metabolismu a migréně.

Maté

Aneb Cesmína Paraguayská se u nás prodává v mnoha podobách od klasického Maté Rancha přes pražené maté po různé ochucené druhy maté. Pijáci maté jej pijí ze speciálně vydlabané tykve (kalabasa) pomocí bambusové či kovové slámky (bombila). Chuť tohoto nápoje je mírně nahořklá. Nepřekyseluje žaludek. Neexistuje doporučená denní dávka. Má povzbuzující účinky a opět obsahuje více kofeinu než všem známá káva.

Co se týče přípravy, nedoporučuji držet se většiny návodů na etiketách. Tam totiž radí zalít 1-2 lžičky maté vroucí vodou, což je bohužel špatně. Krom toho, že 1-2 lžičky jsou málo (Argentinci plní kalabasu minimálně do poloviny), obsahuje maté některé látky, které by se mohly při zalití vroucí vodou zničit. Nejlépe tedy uděláte, když jej zalijete vodou o teplotě okolo 80°C.

Cihla Pu-erhu,  Zdroj: Andrea Plešková, Topzine.cz

Cihla Pu-erhu, Zdroj: Andrea Plešková, Topzine.cz

Čaj zelený/puerh/černý

Ač to tak možná nevypadá, proti únavě nám kromě černého čaje pomůže také čaj zelený. I v tomto moku je kofein, zde v obměněném názvu tein. Kvalitní zelený čaj, například japonská Sencha, nás dokáže probrat lépe než litr kávy. Kromě teinu obsahují čaje také antioxidanty, které našemu tělu velmi prospívají.

Dosti zajímavým a u nás málo rozšířeným čajem je Pu-erh. Velmi jednoduše řečeno, jedná se o černý čaj, u kterého proces fermentace nekončí, ale pokračuje dál. Obecně platí, že čím starší pu-erh pijeme, tím jemnější má chuť. Ta je u tohoto čaje zemitá a jen málokdo k němu přičichne. Co se týče povzbuzujících účinků, má pu-erh čestné prvenství v čajovém království. Říká se, že kromě životabudičských schopností je pu-erh výborný při hubnutí, snižování cholesterolu, detoxikaci či posilování imunity.

Ať už si vybereme jakoukoliv alternativu kávy, nebo zůstaneme u ní, je vždy důležité dbát na dostatečný pitný režim, jelikož každý nápoj obsahující kofein tělo dehydratuje. Žádná z výše zmiňovaných rostlin není vhodná pro těhotné ženy a lidi s vysokým krevním tlakem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jarní únava je za dveřmi