Menu
TOPZINE.cz
Krása

Jarní slunce je velmi agresivní. Co dělat, když se spálíme?

Redakce

Redakce

7. 6. 2011

První silnější paprsky a my už odhazujeme svršky a vrháme se na sluníčko. Většina z nás, snad z radosti, často zapomíná nanést na kůži opalovací krém. A večer pak usínáme s bolestí a červení jako rajčátka. Co pomůže při spálení?

Pomoc přichází z přírody

Jestli nyní vzdycháte nad zarudlou pokožkou, zkuste ji natřít bílým jogurtem nebo tvarohem. Ovšem pozor, tvaroh by vám mohl způsobit negativní reakci, a proto ho raději nejprve vyzkoušejte na malém kousku kůže. Doporučuji před nanesením ještě ochladit v ledničce.

Máte doma černý nebo zelený čaj? Výborně. Uvařte ho a nechte vystydnout. Černý čaj napomůže pokožce ke zhnědnutí a zelený má zase regenerační účinky. Oba mají schopnost ulevovat od bolesti.

Na zklidnění pokožky je nejúčinnějším lékem aloe vera. Pokud máte celou rostlinu, stačí ji rozkrojit a přiložit na postižené místo, nebo se dá sehnat jako gel apod.

Byliny s regeneračním účinkem vám při spálení pomohou. Je jedno, jestli je budete nanášet ve formě výluhu, olejíčku nebo krému. Za všechny můžu jmenovat heřmánek, rakytník, levanduli nebo měsíček lékařský.

FOTO: Heřmánek

Při spálení pomůžou bylinky

Vitamíny

V nedávné době bylo vědecky dokázáno, že vitamíny C a E dokáží snížit možnost výskytu rakoviny a vrásčité kůže, pokud už jste se spálili. Vitamín C je obsažen v kiwi, brokolici, černém a červeném rybízu, šípku, kapustě, pomeranči a papáje. Vitamín E zase ve slunečnicovém oleji, mandlích, sóje, olivovém oleji, ořeších, malinách, paprikách a avokádu.

Prevence je důležitá

Pokud už se jednou spálíte a je to na začátku dovolené, může vám to přinést značné komplikace. Se spálenou pokožkou byste neměli na sluníčko chodit minimálně pět až sedm dní. Což je téměř pro většinu den odjezdu.

Spáleninám proto raději předcházejte. U moře používejte krémy s vyšším ochranným faktorem a ani na českém sluníčku se nezapomínejte chránit. Pozor, když sluníčko nesvítí, neznamená to, že neopaluje. Pokud je pod mrakem, používejte krémy s nižším ochranným faktorem.

FOTO: Kiwi

Vitamin C a E nás chrání před rakovinou kůže

Formy spálenin

Mírné spálení – zarudlá pokožka, citlivá na dotek, odloupává se, středně těžké spálení – rudá kůže s puchýři, svědění, těžké spálení – rudá až fialová kůže s puchýři, tato forma je provázena horečkou, závratěmi a zvracením.

Lékaře byste měli vyhledat v případě středně těžkých a těžkých spálenin. Samozřejmě, pokud se u vás objevuje horečka, zvracení, závratě nebo extrémní svědění, i u mírného spálení lékaře vyhledejte také.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jarní slunce je velmi agresivní. Co dělat, když se spálíme?