Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jarní detox pročistí vaše tělo

Redakce

Redakce

11. 5. 2011

Na jaře bychom si neměli uklidit jen doma, ale i v těle. Hlavním úkolem detoxikace je, aby se naše tělo zbavilo všech negativně působících látek, které se v nás za celý rok nashromáždili. Ale nejen to! Takový menší úklid nám zlepší pleť, vytáhne na boj s celulitidou, odežene nemoci, pomůže od únavy a nejspíš shodíte i nějaké to kilo.

Detoxikace organismu vychází z indické medicíny – Ajurvédy, která je stará už 5000 let a říká, že nemoci vychází z nerovnováhy organismu. Zaměřuje se na správnou životosprávu, stravování a pohyb.

Při jejím průběhu jsou používány jen přírodní prostředky jako jsou masáže, aromaterapie, bylinky, barvy a hlavně detoxikace zaměřená na játra, ledviny a střeva. Tato medicína je vytvořena každému člověku na míru. Podle ní je každý jedinečný, a proto nemůže při léčbě postupovat stejně jako jiní.

Pitný režim je důležitý

Při očistě je důležitý pitný režim. Denně by člověk měl vypít na každých 15 kg své hmotnosti 0,5 – 0,7 litru vody. Což znamená,že člověk, který váží 65 kg (65/15 = 4,33*0,5 = 2,2) by měl vypít 2,2 vody. Ovšem pozor do tohoto množství se nepočítá káva, slazené nápoje nebo alkohol. Při detoxikaci organismu je lepší tyto nápoje úplně vynechat. Naopak vhodná je voda, bylinkové čaje, buď přímo určené pro detoxikaci, nebo výluh z pampelišky, kopřivy, sedmikrásky. Výborná je i břízová šťáva.

I jídelníček je nutno upravit. Pokud chceme své tělo očistit zapomeňme na mastná, tučná a smažená jídla. Také tmavé maso, uzeniny, sladkosti a mléčné výrobky by měli být v období detoxikace tabu. Naopak jídelníček by měl obsahovat hodně zeleniny, ovoce (v přiměřeném množství), světlého masa, ryb, luštěnin a celozrnného pečiva. Je také dobré v tomto období dodržovat tzv. zeleninové dny, kdy se po celý jeden den konzumuje pouze zelenina.

Jeden den při detoxu si zvolte jako zeleninový den

I když detoxikace je hlavně přírodní záležitostí. Není chybou zavítat při ní do lékárny. Čištění můžeme pomoci řasou chlorellou, mladým ječmenem nebo přípravkem s aloe vera, které seženeme právě tam.

Na délku detoxikace se názory různí. Podle Ajurvédy by měla trvat 2 týdny. Někdy můžeme pomoci tělu i jedním dnem měsíčně. Také se můžeme čistit 2x ročně po dobu celého měsíce a to právě na jaře a poté na podzim.

Jakou cestu si vybereme je na každém z nás. Důležité je, aby nám systém vyhovoval. Detoxikace se totiž neprovádí jen kvůli očistě těla, ale i kvůli harmonizaci ducha. Tak s chutí do toho!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jarní detox pročistí vaše tělo