Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jarní bylinky aneb zdraví rovnou z přírody

Redakce

Redakce

30. 5. 2010

Proč chodit do lékárny a utrácet za drahé preventivní přípravky pro posílení imunity nebo na záněty či nachlazení, když stačí vyrazit ven, do přírody, na louku, nasbírat pár bylinek a vytvořit si domácí lékárnu s vlastními čistě přírodními preparáty.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Není na tom nic těžkého, jen musíte pamatovat na několik pravidel, kterými je nutné se při sbírání a sušení drog, jak se léčivé rostliny odborně nazývají, řídit. Vždy je potřeba se zaměřit na tu část rostliny, kterou chcete skutečně využít a netrhat všechny byliny téhož druhu, které ve svém okolí najdete, abyste jim neznemožnili další růst a množení. Rostliny sbírejte za vhodného počasí, tzn. zapomeňte na sbírání v dešti, za ranní rosy nebo večerního vlhka. Nejvhodnější dobou pro sběr jsou dopolední hodiny, ideálně kolem desáté hodiny, v tuto dobu bývají květy plně rozvinuté a suché.

Nasbíráné části rostlin rozložte třeba na noviny, ale hlavně dbejte na to, aby byly uloženy v suchu a přítmí. Sušení na přímém slunci se doporučuje pouze u některých léčivek , ale většina je na sluneční záření výrazně citlivá. Správně usušená rostlina nesmí ztratit svou barvu, poznáte ji tak, že při pokusu o její ohyb, se láme. Po usušení drogu zabalte do jakékoli dobře uzavíratelné nádoby, igelitového nebo papírového sáčku.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Nejčastější formou připravovanou z léčivek jsou čaje. Jedna až dvě lžičky usušené části rostliny se přelévá vařící vodou a nechá většinou 10 až 15 minut vyluhovat.

Nebojte se vyrazit ven a nasbírat si ty nejznámější léčivé bylinky.Tyhle zná úplně každý!

Smetanka lékařská (Taraxacum officinale)

Foto: Veronika Tomášová, Topzine.cz

Smetanka nebo také pampeliška je vlastně plevelem, roste na každé louce, zahradě a poli, od nížin po horské oblasti od května do června. Přitom obsahuje plno výhodných látek, které upravují trávení a mezi její výjimečné vlastnosti patří především čištění krve, kterého se využívá při jarních očistných kúrách. Příznivě působí i na činnost jater a ledvin. Stačí natrhat celé natě (část rostliny nad povrchem půdy) a nechat ve stínu usušit. Zhruba jednu lžíci sušené drogy pak přelejte vařící vodou a nechte asi 10 min vyluhovat. Čaj je sice hořký, ale jeho účinky jsou skvělé.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Další velmi oblíbenou a přesto všude rostoucí bylinou je kopřiva. Obsahuje dostatek vitaminu C, flavonoidy a chlorofyly, které mají močopudné a zároveň pročišťující účinky. V lidovém léčitelství se používala proti dně a revmatismu. Běžně se z kopřivy vyrábí tzv. urologické čaje při zánětech močových cest, ale také kosmetické preparáty – šampony a vlasové vody. Mladé listy se využívají i k přípravě salátů, do nádivek nebo polévek. Pokud si chcete uvařit kopřivový čaj, nasbírejte si pouze listy (bez řapíků) a při sběru je nestlačujte, aby se nezapařily. Nechte několik dní schnout ve stínu a poté je nechte vyluhovat ve vařicí vodě asi 15 min. Čaj nemá zrovna vynikající chuť, proto doporučuji přidat lžičku medu. Kopřivový čaj by se však neměl popíjet déle než 3 týdny v kuse. Zkuste si tuto menší kúru naordinovat dvakrát do roka, na jaře a na podzim, kdy je nejlepší našemu tělu dopřát očistu.

Kopřivový čaj, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Bez černý (Sambucus nigra)

V květnu začíná kvést už i bez černý, jehož květenství i na dálku intenzivně voní. Bez je skvělým pomocníkem při nachlazení. Ze dvou lžiček usušených květů si dělejte čaj několikrát denně nebo zkuste nálev používat jako kloktání při zánětu v ústech např. na afty.

V příštím díle se dozvíte o bylinkách, které můžete sbírat během léta.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jarní bylinky aneb zdraví rovnou z přírody