Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Japonský den: Co je kaizen? Skutečné Japonsko

Komerční sdělení

Komerční sdělení

12. 10. 2009

japonsky_den-perexDnes vás nečeká žádný sex a perverze. Dnes budeme seriózní. Protože tahle akce si to zaslouží. Pražský Japonský den je unikátní záležitostí. Konečně pořádně, bez (pop)kulturních předsudků, ale přesto živě a bezprostředně chce přispět ke sblížení a porozumění dvou národů. K tomu mu dopomáhej kaizen.

Sobotní Japonský den se uskuteční 17. října na pražské ZŠ Bítovská. Klade si za cíl především propagaci Japonska a japonské kultury a přináší přednášky předních odborníků z Ústavu dálného východu, výstavu zbraní, exhibice bojových umění, čajové obřady, Malé divadlo kjogenu… Přičemž spojovacím motivem je kaizen.

Kaizen prochází všemi programovými liniemi stejně, jako prochází všemi aspekty japonské kultury a mysli: znamená dobrou změnu, neustálou, postupnou snahu o sebezdokonalování – v práci, v osobním životě, v bojových uměních, ve způsobu nazírání na svět. Na rozdíl od západního přístupu ke změnám je mnohem více ceněna postupná, ale soustavná a vytrvalá práce než náhlé a velké skoky.

Ačkoliv se dnes Japonsku věnuje mnoho pozornosti v médiích, vychází stále více z japonštiny přeložených děl, stále zůstává svým způsobem vzdálenou, exotickou a neuchopitelnou zemí. Koluje o ni mnoho mýtů a polopravd, které se již vžily a jakkoliv jsou zajímavé, zakrývají bohužel pravou podobu Japonska.

Organizátoři přitom věří, že snaha o vzájemné poznání a pochopení může být pouze prospěšná a doufají, že Japonský den bude příležitostí ukázat Japonsko v komplexnější podobě a tento obraz nebude pokřivený obecnými předsudky.

japonsky_den

Válečnické spisy v manažerské praxi

První ze tří bloků Japonského dne chce ukázat, jak japonské firmy dokázaly zařadit princip kaizen do svých každodenních procesů a spojily ve své činnosti tradice spolu se snahou o stálé inovace; jak klasické válečnické spisy jako Umění války od mistra Suna, či Musashiho Kniha pěti kruhů jsou dodnes živé v manažerské praxi a také, v duchu myšlenek Masaakiho Imaie, proč v sobě japonský přístup k práci skrývá velký potenciál i pro západní firmy, a že kultivace osobnosti prochází všemi úrovněmi bytí – princip kaizen tu je aplikován jak v pracovním poměru, tak v osobním životě.

Sekce věnovaná klasickým japonským bojovým uměním se bude snažit ukázat jak koryú, tedy staré japonské školy a válečnické principy, tak relativně nové, po restauraci Meiji vzniklá budó. Kaizen je poté záležitostí, která velkou měrou vychází právě z válečníkovy mysli, který se snaží zatínat svůj meč nejen do nepřítele, ale také osekává sebe sama, neustále se přitom pokoušeje o další a další postupování směrem k dokonalosti v nedokonalém světě.

V sekci bojové umění budou jak ukázky zkušených praktikantů a mistrů různých disciplín, tak přednášky odborníků a výstavy.

Japonská kultura

Třetí blok Japonského dne se pokusí komplexním a diferenciovaným způsobem přiblížit japonskou kulturu – jak starou, tak novou, a spolu s tím ukázat na místa, kde se obě prolínají a jak Japonci přejímají nové, aby jej začlenili do starého.

 • přednášky předních odborníků z Ústavu dálného východu
 • ukázky čajového obřadu
 • workshop origami
 • workshop Go
 • ukázky tradičního divadla
 • manga výstava českých autorů
 • zastoupení Česko-japonské společnosti
 • japonština pro úplné začátečníky
 • výstava bonsají
 • ikebana
 • přednášky o zenovém buddhismu
 • a další

A na závěr to nejdůležitější – relaxace

Tento podblok, ve skutečnosti ovšem stejně důležitý jako tři předcházející, bude provázet celý den – zde budou návštěvníci moci odpočinout a zrelaxovat v japonském duchu a zároveň tak hlouběji poznat aspekty tradiční i moderní japonské kultury v každodenním životě.

Info:

Kde? ZŠ Bítovská, Bítovská 1246/1, Praha 4, se nachází velice blízko stanice metra C Budějovická (mapy.cz; maps.google.com)

Kdy? 17. října (sobota). Japonský den začne v 9:00 a skončí v 19:00, přičemž v 10:00 je naplánováno oficiální zahájení.

Za kolik? Od návštěvníků nevybíráme žádné vstupné. Pouze v případě, že by vás akce zaujala a přáli byste si přispět na příští ročník (a jeho zkvalitnění), je možné tak učinit formou dobrovolného vstupného.

Více na japonskyden.eu .

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Japonský den: Co je kaizen? Skutečné Japonsko