Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Japonsko v Praze: Zažijte mix komiksu a grafiky, starého a nového

Petr Pečenka

Petr Pečenka

26. 10. 2011

V Galerii Českých center v Praze máte ještě do 29. října jedinečnou možnost spatřit výstavu mladých japonských umělců nazvanou THINGS WILL NEVER BE THE SAME. Pestrá a zajímavě koncipovaná výstava vás jistě zaujme.

Obr. Yusuke Nakamura

Yusuke Nakamura: Koza Zdroj: Česká centra

Název výstavy Things will never be the same (Nic nebude jako dřív) celkem přesně vypovídá nejen o ní samotné, ale i o tendencích současného východního umění obecně. Především zaměříme-li se na umělce tvořící v Číně či Japonsku.

První vlaštovka v Rudolfinu

Už výstava Čínské malby v Rudolfinu před dvěma lety prostřednictvím velkoformátových krajin Feng Mengboa ukázala, jak funguje spojení tradičních struktur čínské krajinomalby a moderních výtvarných technik – v jeho případě vygenerováním v počítači.

Pro naše kulturní prostředí mohou být tato díla hůře srozumitelná a vyžadují znalosti místního prostředí i výtvarných technik, které jsou pro tamní umění tradiční.

Obr. Yusuke Nakamura - Delfin

Yusuke Nakamura: Delfín. Typické pro výstavu je míchání tradičních technik a schémat s moderními a pop-artovými prvky

Výstava v galerii Českých center jde podobnou cestou. Setkáme se tu s pracemi dvou mladých Japonců Yusuke Nakamury a Ayako Takagi, které doplňuje Jiří Votruba – umělec obeznámený s japonským prostředím. Kurátor Martin Dostál tu pracuje s různými vizuálními prostředky od klasické formy obrazu v západním i východním chápání přes prostorové objekty až po prostředky designu a architektury.

Spojení starobylých technik, schémat i motivů s dnešními možnostmi

Společným jmenovatelem vystavených prací a koncepcí celé výstavy je mix starého a nového. V případě Ysuky Nakamury jde o spojení starých a nových technik, kdy používá tradiční japonský dřevoryt opět počítačovým zpracováním posunutý a zaobalený do moderního hávu. Kromě toho se ve starobylém schématu tradiční kompozice objevují zcela nové prvky a moderní obsahy, skrze které je vyznění jeho děl zabarveno jakýmsi pop-artovým nádechem.

Foto: Tagagi - Uamou

Ayako Takagi: Uamou Zdroj: Česká centra

Umělkyně Ayako Takagi vystavuje díla, která vycházejí z komiksu, a kombinuje je s figurami, s animací a s graffity. Mnohovrstevnatost expozice se jejím přispěním proto projevuje kromě plošných vizálních děl právě i prostrově – konkrétně například komiksově laděnými postavičkami UAMOU, které dohromady vytváří působivou kompozici.

Oba Japonské umělce doplňuje Jiří Votruba, který je s Japonským prostředím obeznámený díky tomu, že v Japonsku delší dobu žil a tvořil. Na výstavě je vystaveno několik jeho abstraktních obrazů, které se svou pestrou barevností a hravostí k některým komixově pop-artovým dílům Takagi i Nakamuryho skvěle hodí.

Obr. Votruba - portréty

Jiří Votruba na jednom ze svých maleb zachytil i vystavující umělkyni Ayko Takagi

Na výstavě působí lehce rozporuplně pouze Votrubův cyklus portrétů a to nejen kvůli tomu, že se jedná o evropského umělce, ale v porovnání s jeho naprosto precizními Japonskými kolegy nepůsobí výtvarné zpracování dostatečně přesvědčivě. Na druhou stranu je možná právě to jednou z věcí, která dává divákovi prostor pro uvědomění si souvislostí i rozdílů obou kulturních prostřední.

THINGS WILL NEVER BE THE SAME

Galerie Českých center v Praze 4.9 – 29.10.2011

Vznik: ve spolupráci s Českým centrem Tokio

Kurátor: Martin Dostál

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Japonsko v Praze: Zažijte mix komiksu a grafiky, starého a nového