Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Janukovyč přijde o majetek nejméně za 1,5 miliardy dolarů. Kyjev ho vyvlastní

ČTK

ČTK

2. 9. 2015

Ukrajinská vláda se rozhodla upravit zákony tak, aby bylo možné vyvlastnit majetek svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. Po schůzi vlády to dnes v Kyjevě sdělil novinářům premiér Arsenij Jaceňuk. Jen na bankovních účtech má exprezident podle Kyjeva 1,5 miliardy dolarů (36 miliard Kč).

viktor_janukovyc_ukrajina

Viktor Janukovyč, Oleg Pchelov / Shutterstock.com

Nynější znění trestního zákoníku vyvlastnění neumožňuje, uvedl Jaceňuk. „Vláda proto vypracovala návrh zákona, jímž se procedura konfiskace mění. Zabavené prostředky budou převedeny do státní pokladny. Slibujeme zároveň, že poženeme k odpovědnosti osoby, jež okrádaly stát,“ zdůraznil podle médií premiér.

Janukovyč po loňském únorovém převratu žije v ruském Rostově na Donu. Na Ukrajině po něm zůstala řada okázalých nemovitostí, které jsou dnes vyhledávaným cílem turistů. Na účtech v ukrajinských bankách má podle ukrajinských kontrolních orgánů Janukovyč nebo jeho rodina 1,5 miliardy dolarů, které nechala vláda už loni zablokovat.

Vyvlastnit ale majetek nemůže. Podle náměstka generálního prokurátora Vitalije Kaska je možné majetek zabavit jen rozhodnutím soudu, který se zatím nekonal. „Dokud není verdikt, nelze podle stávajících zákonů majetek vyvlastnit,“ řekl Kasko. Z těchto důvodů chce vláda navrhnout zákon nový.

Ukrajinská vláda tvrdí, že vedle exprezidenta nahromadili v rozporu se zákonem nemalý majetek i dva jeho synové. Starší Alexandr, původním povoláním zubař, se stal šéfem mocného holdingu Asset Management Company a byl údajně do loňského převratu pátým nejbohatším člověkem v zemi. Mladší Viktor, bývalý poslanec ukrajinského parlamentu, působil ve vedení několika velkých ukrajinských firem. Letos v březnu tragicky zahynul, když se pod jeho automobilem propadl led na Bajkalském jezeře v Rusku.

Vládní předlohu nového zákona o vyvlastnění majetku musí projednat a schválit parlament. Podle Jaceňuka by tak měl učinit neprodleně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Janukovyč přijde o majetek nejméně za 1,5 miliardy dolarů. Kyjev ho vyvlastní